Co je trichomoniáza a jak ji léčit?

Trichomoniáza patří mezi nejrozšířenější sexuálně přenosné choroby na světě a velmi často probíhá v kombinaci ještě s jinými pohlavními infekcemi, například chlamydiovou nákazou nebo kapavkou.

trichomoniaza

Co trichomoniázu způsobuje?

Původcem trichomoniázové infekce je parazitický prvok Trichomonas vaginalis neboli bičenka poševní, který vyvolává infekci urogenitálního traktu. U žen osidluje pochvu, děložní hrdlo, močovou trubici a močový měchýř, u mužů pak močovou trubici, močový měchýř, prostatu, nadvarle a lze ho nalézt také ve spermatu.

Jak se trichomoniáza přenáší?

Bičenka poševní se přenáší výhradně pohlavním stykem, někde se uvádí, že může k nákaze dojít i prostřednictvím kontaminovaných předmětů, na nichž ulpěl vaginální sekret nakažené ženy nebo její moč (v moči může tento prvok přežít až 24 hodin).

Jak se trichomoniáza projevuje?

Příznaky jsou u žen a mužů odlišné.

Příznaky trichomoniázy u žen

  • zpěněný zapáchající výtok bělavé, žluté nebo zelené barvy
  • otok zevních rodidel
  • pálení při močení
  • bolest při pohlavním styku
  • krvácení po pohlavním styku


Až u poloviny nakažených žen ale se ale nemusí nákaza bičenkou poševní projevit vůbec a onemocnění může probíhat zcela bez příznaků. Neléčená trichomoniáza pak může vést k chronickému pánevnímu zánětu, nádorovým změnám na děložním hrdle a k neplodnosti.

Příznaky trichomoniázy u mužů

U mužů probíhá trichominiázová infekce v drtivé většině případů bezpříznakově, přesto jsou ale vysoce infekční a mohou nakazit svou sexuální partnerku. Pokud se nákaza projeví, pak se objevují nejčastěji tyto příznaky:

  • výtok z močové trubice
  • pálení při močení
  • zarudnutí ústí močové trubice

Onemocnění se může u mužů zkomplikovat například tak, že infekce postihne nadvarle a způsobí jeho zánět.

Jak se trichomoniáza léčí?

Trichomoniáza se léčí pomocí antibiotik, nejčastěji metronidazolu, a to po dobu sedmi dní. Ten kromě toho účinně působí i na ostatní sexuálně přenosné infekce, např. chlamydiovou nákazu či kapavku. Samozřejmostí je pak léčba sexuálního partnera a sexuální abstinence až do úplného vyléčení.

Jak trichomoniáze předcházet?

Stejně jako u všech ostatních sexuálně přenosných onemocnění, i v případě trichomoniázy je třeba dodržovat zásady zdravého sexuální styku, tedy vyhýbat se promiskuitě a používat ochranu (kondom).

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská

Vyberte si na Dudlu hračky pro dospělé: