UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je trichomoniáza a jak ji léčit?

Trichomoniáza patří mezi nejrozšířenější sexuálně přenosné choroby na světě a velmi často probíhá v kombinaci ještě s jinými pohlavními infekcemi, například chlamydiovou nákazou nebo kapavkou.

trichomoniaza

Co je to trichomoniáza?

Co trichomoniázu způsobuje?

Původcem trichomoniázové infekce je parazitický prvok Trichomonas vaginalis neboli bičenka poševní, který vyvolává infekci urogenitálního traktu. U žen osidluje pochvu, děložní hrdlo, močovou trubici a močový měchýř, u mužů pak močovou trubici, močový měchýř, prostatu, nadvarle a lze ho nalézt také ve spermatu.

Jak se trichomoniáza přenáší?

Bičenka poševní se přenáší výhradně pohlavním stykem, někde se uvádí, že může k nákaze dojít i prostřednictvím kontaminovaných předmětů, na nichž ulpěl vaginální sekret nakažené ženy nebo její moč (v moči může tento prvok přežít až 24 hodin).

Jak se trichomoniáza projevuje?

Příznaky jsou u žen a mužů odlišné.

Příznaky trichomoniázy u žen:

  • zpěněný zapáchající výtok bělavé, žluté nebo zelené barvy
  • otok zevních rodidel
  • pálení při močení
  • bolest při pohlavním styku
  • krvácení po pohlavním styku


Až u poloviny nakažených žen ale se ale nemusí nákaza bičenkou poševní projevit vůbec a onemocnění může probíhat zcela bez příznaků. Neléčená trichomoniáza pak může vést k chronickému pánevnímu zánětu, nádorovým změnám na děložním hrdle a k neplodnosti.

Příznaky trichomoniázy u mužů:

U mužů probíhá trichominiázová infekce v drtivé většině případů bezpříznakově, přesto jsou ale vysoce infekční a mohou nakazit svou sexuální partnerku. Pokud se nákaza projeví, pak se objevují nejčastěji tyto příznaky:

  • výtok z močové trubice
  • pálení při močení
  • zarudnutí ústí močové trubice


Onemocnění se může u mužů zkomplikovat například tak, že infekce postihne nadvarle a způsobí jeho zánět.

Jak se trichomoniáza léčí?

Trichomoniáza se léčí pomocí antibiotik, nejčastěji metronidazolu, a to po dobu sedmi dní. Ten kromě toho účinně působí i na ostatní sexuálně přenosné infekce, např. chlamydiovou nákazu či kapavku. Samozřejmostí je pak léčba sexuálního partnera a sexuální abstinence až do úplného vyléčení.

Jak trichomoniáze předcházet?

Stejně jako u všech ostatních sexuálně přenosných onemocnění, i v případě trichomoniázy je třeba dodržovat zásady zdravého sexuální styku, tedy vyhýbat se promiskuitě a používat ochranu (kondom).

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si hračky pro dospělé:

Pokračujte v čtení blogu: