Co je to komunikace?

Určitě znáte prakticky všichni pojem komunikace. Komunikujeme spolu všichni. Komunikace je způsob, jakým se s ostatními lidmi dorozumíváme. A každý komunikuje - ať už je to váš soused, sousedka, nebo kamarád. Komunikace je k životu důležitá, protože bez komunikace bychom se s ostatními lidmi nemohli dorozumět a domluvit. Uvedu to na příkladu. Manžel přijde z práce domů a manželka se ho chce zeptat, co by si dal na večeři.
 
co-je-to-komunikace
 
(Zdroj fotky: Freepik.com)
 
Nebýt schopnosti komunikace, nikdy by se to vlastně ani pořádně nedozvěděla. Komunikaci používáme všude - v obchodě, s partnerem, při pracovním pohovoru, v práci...prostě kdekoliv si jen vzpomenete. Už v pravěku se lidé dorozumívali skřeky a posunky, postupně z toho ale vznikla dnešní řeč. A jak můžeme rozdělit komunikaci? Existují dva typy komunikace a to je:

A) Verbální - přirozeně mluvíme s pomocí svého vyjadřování a jazyka, přímo pojmenováváme své pocity, nebo něco řešíme, ať už je to cokoliv.

B) Neverbální - tento způsob komunikace je založen pouze na kontaktu například očí - například naše oči mohou mnohdy vyjadřovat naše myšlenky, ačkoliv nic neříkáme. To stejné je například u zkřížených nohou či rukou na prsou.
 

antistresove-hracky

Tady můžeme vidět, že komunikace je opravdu zásadní. Pokud spolu ale dva lidé například ve vztahu nekomunikuje, nastává zde zásadní problém, který je potřeba řešit - nevyříkání si problému, nebo držení problému v sobě může nakonec vlastně způsobit rozpad vztahu. A to byste přece nechtěli. A od toho komunikace je, abychom něco pochválili, když se nám něco líbí a nebo abychom se naopak uměli ozvat, když se na něho nelíbí.
 
Pokud máme schopnost umět se ozvat a jsme upřímní, daleko lépe se řeší problémy, než když s partnerem nekomunikujete a vůbec o to nejevíte zájem. Takový vztah je totiž potom k ničemu - jeden se trápí a druhý má pocit, že ne vše v pořádku. 
 
Pro Dudlu napsala: Simona Holá

Vyberte si na Dudlu školní a pomůcky pro výtvarnou výchovu: