UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Kdo je introvert a extrovert?

Možná už jste se setkali s výrazy extrovert a introvert, které souvisí s lidmi a jejich povahovými vlastnostmi. Kdo to vlastně takový introvert a extrovert je, čím se vyznačují a jak se od sebe odlišují a jak je rozeznat?

kdo-je-introvert-a-extrovert

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Introverti jsou ti, kteří příliš nevyhledávají velkou společnost lidí. Naopak milují klid a samotu. Zároveň jsou také méně hovorní a nemají rádi společenské konverzace. Většinou se soustředí na svůj vlastní svět, svoje myšlenky a prožitky. Introverti také bývají přemýšliví a uvážliví, takže než se pro něco rozhodnou, dokonale si to promyslí a předem připraví. Velká část introvertů má nadání pro umění. Většinou se věnují třeba psaní, malování, skládání hudby anebo také programování.

Často tomu bývá tak, že nemají rádi změny a hůře se s nimi vyrovnávají a zvykají si na ně. Proto i z toho důvodu dlouhou dobu setrvávají na jedné pracovní pozici. I introverti ale mohou mít rádi společnost lidí, jen z ní nenačerpají energii. Tu pak získávají v klidu a soukromí, které milují. Introvert se ale nemusí vždy projevovat pouze výše uvedenými vlastnostmi a podle neměnného schématu. Záleží také na nejrůznějších okolnostech, životních situacích a rolích.

antistresove-hracky

Extroverti na rozdíl od introvertů větší společnost lidí milují, ba dokonce ji i vyhledávají. To je dobíjí energií. Tito lidé jsou velmi komunikativní a snadno navazují nové kontakty s neznámými lidmi. Z okolního světa tak čerpají energii a zároveň i inspiraci.

Oproti introvertům ve většině případů nejdříve jednají a pak teprve o svých činech přemýšlí. Jednají velmi rychle, mnohdy impulzivně a jsou vstřícnější ke změnám. Extroverti se bez potíží zapojují do společnosti a do kolektivu nových a neznámých lidí, což pro introverty bývá něco nepředstavitelného. Introvert je sice také schopen se do společnosti začlenit, ale déle si na nové lidi zvyká.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si antistresáky:

Pokračujte v čtení blogu: