UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je barva navy?

Barva navy, anglicky navy blue, je jiný název pro námořnickou modrou. Tato barva je velmi oblíbená už po celá desetiletí a nejinak je tomu i dnes. Zjednodušeně řečeno jde o tmavě modrou barvu, která může mít i drobné odlišnosti v odstínu a zářivosti. Je krásná, elegantní i sportovní, a hlavně – nadčasová! Znáte ale její původ, využití a víte s čím ji nejlépe kombinovat? 

co-je-barva-navy

Jak vypadá barva navy? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Původ navy blue

Námořnická modř nepřišla ke svému názvu jen tak náhodou. Tato barva je známá už od roku 1748, kdy ji nosili důstojníci Královského námořnictva na svých uniformách. V dalších letech pak námořnickou modř přijaly za svou námořnické společnosti takřka po celém světě. Později se od této barvy upustilo a nahradila ji čistá černá, a to z jednoho prostého důvodu – námořníci se jak známo často pohybovali na sluníčku a protože sluneční paprsky způsobují blednutí barev, přistoupilo se k barvě černé, která je na blednutí méně náchylná.

Využití navy blue

Námořnická barva už dávno není jen záležitostí námořníků plavících se na širém moři, oblíbená je i v běžné módě, s to již celé desítky let. A nejen tam. Barva navy nachází uplatnění také v bytovém designu, hodí se například na výmalbu stěn, čalounění nábytku, doplňky a podobně. Vlastně se dá říct, že námořnická modrá nikdy nevyšla a ani nevyjde z módy.

Kombinovatelnost

Velikou výhodou námořnické modré je nejen to, že je stále v kurzu a tudíž s ní nikdy nešlápnete vedle, ale také její snadná kombinovatelnost s jinými barvami. Pravdou je, že námořnická modrá je stejně neutrální barva jako třeba černá, bílá nebo šedá. Hodí se k ní takřka jakákoli výrazná i tlumená barva. Skvěle se k ní hodí tradiční bílá, která je pro námořnické outfity typická, dále pak neuděláte chybu ani s různými odstíny červené, třeba taková korálová barvu blue navy krásně rozzáří. Vypadá kouzelně i v kombinaci s růžovou či hořčicovou.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si kreativní potřeby:

Pokračujte v čtení blogu: