UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak odbarvit zabarvené prádlo?

Stává se to – naplníte pračku barevným prádlem a po chvíli si všimnete, že voda není úplně čirá, ale nese známky zabarvení. Bohužel, někteří výrobci oblečení si s kvalitními barvami až takovou hlavu nedělají a pak se může snadno stát, že ten krásný nový kousek oblečení jasně modré barvy začne šíleně pouštět a co hůř, obarví i jiné oblečení. Co s tím? Jak pomoci nechtěně zabarvenému prádlu?

jak-odbarvit-zabarvene-pradlo

Jak odbarvit zabarvené bílé prádlo? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Přípravky z drogerie

Pokud se vám stane, že během praní získají některé světlejší kousky prádla trochu jinou barvu než byste chtěli, můžete se porozhlédnout v nejbližší drogerii a jednoduše koupit odbarvovač prádla. Při výběru vhodného přípravku ale mějte na paměti, že látka, kterou budete chtít zbavit nežádoucího zabarvení, musí být takzvaně „stálobarevná“, jinak by se mohlo stát, že oblečení přijde i o svou původní barvu. Odbarvovače prádla pak obvykle zvládnou zbavit zabarvení i takové materiály jako je vlna či hedvábí, takže využití je poměrně široké a působení přípravku celkem šetrné. Navíc můžete vybírat i podle barvy prádla – běžně seženete prostředky na zabarvené bílé prádlo i na to barevné.

Domácí odbarvování

Nechcete-li z různých důvodů používat chemii nebo přípravkům z drogerie tak úplně nevěříte a máte obavy o své oblíbené oblečení, můžete vyzkoušet některé přírodní prostředky na domácí odbarvování zabarveného prádla.

1. Soda bikarbona

Ta je vhodná konkrétně na obarvené bílé prádlo. Použití je jednoduché – jednu lžíci sody bikarbony nasypete do bubnu pračky, přidáte běžný prací prostředek určený na bílé prádlo a vyperete jako obvykle. Někdy je však potřeba celý proces opakovat.

2. Jádrové mýdlo (s jelenem), žlučové mýdlo a manganistan draselný

Kdo by neznal staré dobré mýdlo s jelenem. Ačkoli se jedná o hodně starou záležitost, všichni víme, že je nejlepší a nejúčinnější. To samé platí i o žlučovém mýdlu, které má úplně stejné, ne-li dokonce ještě lepší výsledky než mýdlo jádrové. Pokud se stane, že se vám prádlo nechtěně obarví, jednoduše nastrouhejte jedno z mýdel (pro lepší účinek můžete klidně obě dvě), přidejte několik kapek manganistanu draselného a rozmíchejte v horké vodě. Do vzniklého roztoku namočte prádlo na 3 hodiny a poté klasicky vyperte.

3. Kypřící prášek do pečiva

Kypřící prášek do pečiva má doma snad úplně každý, proto ho neváhejte použít také na zabarvené prádlo, jako první pomoc postačí. Použití je stejné jako u sody bikarbony – jeden sáček kypřícího prášku nasypete do bubnu pračky a spolu s pracím práškem či gelem vyperete.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vychytávky na praní prádla:

Pokračujte v čtení blogu: