Co je číslo popisné a orientační?

Znáte rozdíl mezi číslem popisným a číslem orientačním? Pokud ne tak vám to mile rádi povíme. Číslování domů vede slouží tedy k evidenci domů, ale také i osob, které v něm žijí.

co-je-cislo-popisne-a-orientacni
(Zdroj fotky: Freepik.com)

Jsou zapsané v KN kde se díky tomu velmi dobře vytvářejí digitální mapy. Navíc vás i podle čísla popisného najde i vaše milá pošťačka a nebude vám tak neustále nechávat poštu u sousedů. Číslo popisné je v obci nebo městě kde žijete jedinečné, tedy nemá ho nikdy jiný než vy. Je podmínkou pro zápis nemovitosti do katastru a obvykle se přiděluje po kolaudaci domu. Vzniká a zaniká s nemovitostí a čím je nemovitost novější tak budete mít i vyšší číslo popisné, je to velmi logické k našemu pochopení. A teď nastává další otázka co je tedy to číslo orientační? Jak už můžete chápat je to číslo, které slouží k orientaci. Navíc je opět jedinečné v rámci vaší dané ulice kde bydlíte s vaší rodinou nebo partnerem či partnerkou. Ale pozor na to, že se v dané obci toho číslo může opakovat.

Slouží k tomu Orientuje dům směrem k náměstí nebo také k daných ulicím či ulici. Každý dům by měl být označený. Některé domy v dnešní době stále některé domy nemají svá označení. Tím se může také zabývat i příslušný úřad. Do této kategorie tak můžeme zařadit i další čísla jako je číslo evidenční o kterém jste už zajisté také slyšeli. Tímto číslem se označují tedy stavby, které navíc nejsou určené k trvalému bydlení, ale pouze jen jako chaty a chalupy na které všichni rádi jezdíme ve svém volném čase nebo také o prázdninách se svou rodinou. Toto číslo mají i stavy, které jsou dočasné. Ano je v rámci dané obce jedinečné. Kdo má navíc chuť a zájem si něco málo o těchto číslech přečíst, může si v klidu v pohodlí domova sednout a zjistit tak nové a zajímavé informace, které mu budou určitě velmi užitečné a i třeba k prospěchu nebo snad ne?

Pro Dudlu napsala: Lucie Štýchová

Vyberte si na Dudlu dekorace a doplňky do bytu: