UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je to haltýř?

V dnešní moderní době už nejspíš jen málokdo tuší, co je to haltýř. V dobách minulých však šlo o nepostradatelnou součást hospodářství. Proč?

co-je-to-haltyr

Haltýř co to je? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Haltýř aneb starobylá lednička

Haltýř je malá zastřešená stavba, která byla vybudována nad potokem či vodním pramenem a využívala se k chlazení potravin a nápojů. Jde vlastně o jakéhosi předchůdce dnešní chladničky, o čemž vypovídá i fakt, že v některých krajích se haltýři říkalo „lednice“. Haltýře se stavěly buď ze dřeva, cihel nebo kamenů. Přímo do vody v haltýři se ukládaly v hliněných či keramických nádobách takové suroviny, které by jinak rychle podlehly zkáze – mléko, máslo či vejce. Některé věci se ale skládaly či věšely také do stínu nad hladinu vody, odkud šel dostatek chladu. Ke stejnému účelu se upravovaly také malé přírodní jeskyně, pokud se nějaké v okolí nacházela.

Haltýře ale zdaleka nesloužily jen k chlazení potravin, výrazem haltýř se totiž označovala také nádržka, v níž se krátce uchovávaly živé ryby před jejich dalším zpracováním, například po výlovu rybníku. Stavebně se podobaly haltýřům – lednicím.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si potřeby pro kutily:

Pokračujte v čtení blogu: