UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je inventář?

Inventář můžeme zařadit tedy do věcí, které se používají k obsluze. Pokud jste tedy vlastníkem restaurace nebo pravidelně jako zákazník chodíte do jídelny tak ta musí mít dostatečný inventář na to, aby byli všichni zákazníci včas obslouženi a personál tak nemusel čekat na to než jiní zákazníci dojí. Je to tedy soupis a popis věcí, které náležejí k nějakému majetku v tomto případě ke společnosti.

co-je-inventar
(Zdroj fotky: Freepik.com)

Může to být, ale také i psaná dokumentace jako je například sešit, knihy apod. tohoto soupisu abychom vás nezmátli. Každý má nějaký majetek, který se nějak rozděluje a zařazuje do příslušné skupiny. Pokud jste vlastníkem třeba pozemku tak i ten musí být zařazen tak, aby jsme věděli jakou za něj dáme cenu pokud ho budeme chtít do budoucna prodat.

Vezmeme si následující příklad pro laiky kteří neví jak to myslíme. Budete mít 2 pozemky, jeden bude zapsán v KN jako stavební pozemek a ten druhý jako orná půda. Který z těchto dvou bude mít daleko vyšší cenu a budete na něm moci prakticky ihned stavět? Přece na stavebním pozemku.

Ale pakliže si to vezmeme zcela z jiného hlediska, kde si tedy později vypěstujeme zeleninu abychom měli co jíst? A tady nastává onen problém. Proč není cena orné půdy daleko vyšší než jiné pozemky? Z peněz a z majetku se přece nenajíme a měli bychom tak chránit nejen vodu, ale také i tyto pozemky. Dalším majetkem, který máme doma asi všichni je mobilní telefon. Kolik peněz jste za něj dali? Několik tisíc korun nebo snad několik desítek tisíc korun?

Udělali jste tak správné rozhodnutí, kterého nyní nelitujete nebo si chcete zakoupit další nový telefon, protože se vám tento už zkrátka nelíbí? Je dobré neustále utrácet peníze, které máte třeba za úplné zbytečnosti? Nebo jste ten typ člověka, který je dobře investuje a tak má i skvělé zisky? Vaším večerním tématem může být právě váš majetek a zatáhněte do této debaty i celou svou rodinu.

Pro Dudlu napsala: Lucie Štýchová

Vyberte si příslušenství k PC:

Pokračujte v čtení blogu: