Zajímalo vás, co je to ta "litografie"? Litografie je proces tisku, při kterém se obraz, který má být vytištěn, nanáší na hladký povrch a chemickou reakcí se na něj natavuje. Tyto tisky se nazývají litografie.
Litografii vynalezl v roce 1798 Alois Senefelder jako způsob reprodukce notových partitur litografickou cestou. Poprvé bylo slovo "litografie" použito v anglickém pamfletu vydaném v roce 1817. Senefelderův vynález byl inspirován dřívějším vývojem knihtisku z pohyblivého písma Johannesem Gutenbergem kolem roku 1440. Senefelder využil inkoust a papír na olejové bázi na rozdíl od inkoustu na vodní bázi a hadrového papíru, které používal Gutenberg.
Tiskařský proces zahrnoval použití rovné plochy, na kterou se tužkou nebo pastelkou přímo na kámen nakreslil vzor, který se měl vytisknout, dále použití inkoustu na bázi oleje nebo vosku pro tisk (použití tuku k vytváření otisků se datuje přinejmenším do starověkého Egypta) a nakonec vyleštění všech zbývajících stop po tužce (postup známý jako "inking out").
Brzy byly vyvinuty litografické "rezisty", které bylo možné nanášet na většinu povrchů kromě kovu - dokonce i na porcelán - takže téměř každý rovný povrch byl schopen udržet obraz, pokud byl pokryt vhodným materiálem.
Jak se pozná litografie
Většinu litografií lze rozpoznat podle textury. Litografie vzniká nanášením barvy na speciálně připravený kamenný povrch, tzv. litografický vápenec. Obraz se poté přenese na papír přitlačením kamene na něj. Když tedy držíte litografii v ruce, můžete pod prsty cítit drsný, hrbolatý povrch kamene.
Litografický vápenec má obvykle šedou nebo černou barvu a mohou na něm být červené nebo hnědé skvrny. Litografické kameny jsou také velmi těžké, protože jsou vyrobeny z tvrdé látky zvané diabas (druh horniny). Pokud se na vytištěnou stránku podíváte pod zvětšením, uvidíte, že inkoust nevyplní všechny drobné hrbolky na papíře. Je to proto, že tyto hrbolky vznikly při tisku tlakem.
Využítí litografie
Litografie má mnoho využití a aplikací, ale nejčastěji se používá k tisku obrázků na papír. Existuje několik typů litografických tiskových procesů, včetně rotačních a hlubotiskových strojů. Litografické papíry jsou k dispozici v různých gramážích, povrchových úpravách a velikostech a také v široké škále barev. Lze na ně tisknout jakýmkoli druhem inkoustu nebo toneru (včetně UV), takže jsou ideální pro vysoce kvalitní práci nebo velké nákladové série. Litografický tisk je ideální pro tvorbu plakátů, pozvánek a další grafiky, která vyžaduje kvalitní reprodukci na velkých plochách.
Používá se také k výrobě obalových materiálů, jako jsou krabice na cereálie a sáčky na chipsy - tedy všeho, co potřebuje obrázek vytištěný pouze z jedné strany a zároveň odolný vůči manipulaci během přepravy.
Pro Dudlu napsala: Marcela Kalousová