UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je chronograf?

Říká vám něco pojem chronograf. Víte co to je? Chronograf je přístroj, který měří čas, a stejně jako každý jiný hodinový strojek se musí pravidelně natahovat, aby fungoval. Většina hodinek s chronografem je automatická, což znamená, že jsou samonatahovací. Existují však také některé modely quartzové, které udržují čas pomocí baterie.

co-je-chronograf

Chronograf se skládá ze tří dílčích ciferníků: jeden pro hodiny, druhý pro minuty a třetí pro sekundy. Hlavní ciferník zobrazuje aktuální čas a ve svém středu má malý otvor, který ukazuje datum. Dílčí ciferníky chronografu ukazují uběhlé sekundy, minuty a hodiny pomocí otáčejících se kotoučů zvaných "ručičky". Každá z těchto ručiček je řízena ozubenými koly a pružinami, takže se pohybují vzájemně synchronizovaně bez ohledu na to, jak rychle nebo pomalu se otáčí hlavní ručičky.

Když stisknete tlačítko na pouzdře chronografu nebo stisknete jeho korunku dolů, spustí se funkce stopek. Stopky mohou běžet až 12 hodin, než se automaticky zastaví, nebo když je sami zastavíte stisknutím dalšího tlačítka na hodinkách nebo opětovným vytažením jejich korunky.

Jak nastavit chronograf

Chcete-li nastavit chronograf, postupujte podle následujících kroků:

1. Stisknutím tlačítka na levé straně pouzdra (označeného jako "Start/Stop") chronograf spustíte a opětovným stisknutím jej zastavíte. Po prvním stisknutí tlačítka Start/Stop bude vteřinová ručička ukazovat nulu.

2. Podívejte se na číselník a odečtěte čas, po který chcete měřit intervaly. Chcete-li například měřit 1 hodinu, podívejte se na minutovou ručičku a odečtěte 60 minut (každá minuta představuje 60 sekund). Uvidíte, že minutové ručičce trvá 1 minutu a 20 sekund, než se posune z 59 minut na 60 minut.

3. Znovu stiskněte tlačítko Start/Stop, aby vteřinová ručička opět ukazovala na nulu. Poté počkejte, až minutová ručička opět dosáhne hodnoty 59 minut, a teprve poté stiskněte Start/Stop potřetí, aby obě ručičky opět ukazovaly na nulu. Tím se všechny ručičky vynulují, aby později nedošlo k záměně při odečítání uplynulých intervalů.

4. Nyní začněte odpočítávat požadovaný interval stisknutím tlačítka Start/Stop tolikrát, dokud neodpočítáte jednu hodinu (60 minut). Pokud například měříte interval jedné hodiny.

Pro Dudlu napsala: Marcela Kalousová

Vyberte si antistresáky:

Pokračujte v čtení blogu: