Co je to burleska?

Burleska je hudebně-dramatický nebo literárně-dramatický zábavní žánr s prvky erotiky. Spojuje v sobě scénické představení se zajímavými výpravnými kostýmy, dobrou hudbou, tancem, komediálními prvky a striptýzem. Hlavním tématem vystoupení jsou obvykle fraškovité a komediální příběhy, jejichž cílem je zlehčit a zesměšnit realitu. Důležitou roli hraje nadsázka, ironie, parodie a satira, tedy prvky, bez nichž se kvalitní burleska neobejde.

co-je-to-burleska

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Původ názvu „burleska“ bychom hledali v italštině, konkrétně ve slově „burlare“, což v překladu znamená „smát se“ – dokonale tak vystihuje celou podstatu představení. Slovem burleska se ale neoznačuje jen samotné představení, ale také tanečnice, které ji hrají. Jde totiž výhradně o ženskou záležitost s úmyslem pobavit a rozptýlit (nejen) mužské obecenstvo.

Historie burlesky

Úplný prapůvod burlesky sahá až do dob antického Řecka, kdy vznikalo divadlo a dramatická představení, v tomto případě komedie. Jedním z nejznámějších autorů komedie je například Aristofanes a jeho slavná díla Jezdci či Žáby. Burleska jako taková se pak dále rozvíjela v italské komedii (za všechny můžeme zmínit například Molliérovu hru Lakomec) a na konci 19. století pak v pařížských kabaretech. Burleska ale našla uplatnění také v opeře a operetě. Burleska, jak ji známe dnes, má ale kořeny v Americe a vychází ze striptýzu.

Začala se hrát pravděpodobně v roce 1912 v New Yorku jako show rodiny Minsky, konkrétně čtyř bratrů – Abeho, Billyho, Herberta a Mortona. Byla cenově dostupnější než klasické divadlo, a tak na jejich burleskní představení chodili převážně chudí lidé a přistěhovalci. Asi nejznámější burleskou 20. století byla Gypsy Rose Lee, která byla velice oblíbená. Narůstající oblibě burlesek učinil v roce 1937 přítrž skandál, během něhož při představení jistá tanečnice vystoupila úplně nahá. Burleska pak byla v divadlech zakázána a nesmělo se vyslovovat ani slovo burleska.

Burleska dnes

Burleska se v pozměněné podobě hraje i dnes. Říká se jí neo-burleska a vyznačuje se nákladným vizuálním představením a originálním pojetím.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení