UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je to burleska?

Burleska je hudebně-dramatický nebo literárně-dramatický zábavní žánr s prvky erotiky. Spojuje v sobě scénické představení se zajímavými výpravnými kostýmy, dobrou hudbou, tancem, komediálními prvky a striptýzem. Hlavním tématem vystoupení jsou obvykle fraškovité a komediální příběhy, jejichž cílem je zlehčit a zesměšnit realitu. Důležitou roli hraje nadsázka, ironie, parodie a satira, tedy prvky, bez nichž se kvalitní burleska neobejde.

co-je-to-burleska

Co je burleska? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Původ a účel burlesky

Původ názvu „burleska“ bychom hledali v italštině, konkrétně ve slově „burlare“, což v překladu znamená „smát se“ – dokonale tak vystihuje celou podstatu představení. Slovem burleska se ale neoznačuje jen samotné představení, ale také tanečnice, které ji hrají. Jde totiž výhradně o ženskou záležitost s úmyslem pobavit a rozptýlit (nejen) mužské obecenstvo.

Historie burlesky

Úplný prapůvod burlesky sahá až do dob antického Řecka, kdy vznikalo divadlo a dramatická představení, v tomto případě komedie. Jedním z nejznámějších autorů komedie je například Aristofanes a jeho slavná díla Jezdci či Žáby. Burleska jako taková se pak dále rozvíjela v italské komedii (za všechny můžeme zmínit například Molliérovu hru Lakomec) a na konci 19. století pak v pařížských kabaretech. Burleska ale našla uplatnění také v opeře a operetě. Burleska, jak ji známe dnes, má ale kořeny v Americe a vychází ze striptýzu.

Začala se hrát pravděpodobně v roce 1912 v New Yorku jako show rodiny Minsky, konkrétně čtyř bratrů – Abeho, Billyho, Herberta a Mortona. Byla cenově dostupnější než klasické divadlo, a tak na jejich burleskní představení chodili převážně chudí lidé a přistěhovalci. Asi nejznámější burleskou 20. století byla Gypsy Rose Lee, která byla velice oblíbená. Narůstající oblibě burlesek učinil v roce 1937 přítrž skandál, během něhož při představení jistá tanečnice vystoupila úplně nahá. Burleska pak byla v divadlech zakázána a nesmělo se vyslovovat ani slovo burleska.

Burleska dnes

Burleska se v pozměněné podobě hraje i dnes. Říká se jí neo-burleska a vyznačuje se nákladným vizuálním představením a originálním pojetím.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si hračky pro dospělé:

Pokračujte v čtení blogu: