UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je to ostatní plocha?

Koupili jste si pozemek, ale nevíte, co je to ostatní plocha? Dle Katastru nemovitostí si také můžete dohledat přesnou výměru v metrech čtverečních, podle kterých budete vědět, kolik této plochy vlastníte. Pozemky mají různá rozdělení a určitě také znáte stavební pozemek, který má dost vysokou cenu oproti sadu nebo snad dokonce orné půdě. Jenomže proč tomu tak je v dnešní době, kdy orná půda by měla mít daleko vyšší cenu? Celé je to o zasíťování.

co-je-ostatni-plocha

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Pro příklad si můžete uvést klasické pole, kde prakticky nic není přes zimu oproti tomu stavební pozemek má přípojky, díky kterým si můžete na dané ploše postavit dům a za nějakou dobu bydlet. Je dobré si také přípojky pohlídat, protože se vám můžete stát, že nebudete mít kanalizační přípojku, na kterou někdo zapomněl. I takové případy bohužel už byly a dohledávat, kde se stala, chyba se člověku, který se těší na bydlení se opravdu už nechce. Pro ostatní plochu nepotřebujete navíc tak povolení, jako je například u jiných, ale to se můžete dočíst přesně v zákonech, které přesně a jasně definují jak rozdělení, tak i pravidla pro pozemky.

Pokud máte navíc známého geodeta nebo někoho z úřadu, kdo se v této oblasti pohybu, pak určitě neotálejte a využijte možnosti se optat na vámi daný dotaz. Každý kousek země má svou cenu, a proto je dobré si předem prostudovat a zjistit, kolik peněz dáte do dané plochy, kterou později třeba budete chtít využít jinak, než za jakým účelem jste jí koupili.

Pro ostatní plochu je také nižší nákupní cena. Jak naložíte tedy s tímto druhem pozemku je poté už na vás. Ale raději si zajděte na stavební úřad nebo odbor pro správu pozemků a ujistěte se tak, že nezasahujete do pozemku vašeho souseda, i když jste si mysleli, že jste stále na svém. Ve zkratce bychom tak mohli říci, že ostatní plocha je zbytek pozemků, které nemají druh, do kterého by se mohli zařadit.

Pro Dudlu napsala: Lucie Štýchová

Vyberte si potřeby pro kutily:

Pokračujte v čtení blogu: