Co je účelová komunikace?

Jedním z druhů pozemních komunikací je komunikace účelová. Čím se vlastně vyznačuje, k čemu slouží a co všechno do tohoto typu silnic a cest spadá? Jak je definována v zákonech? Účelová komunikace má svoji bližší specifikaci dopodrobna rozepsanou v Zákoně o pozemních komunikacích. Patří pak do nejnižší kategorie, ale i přesto její existence musí splnit všechna stanovená kritéria.

co-je-ucelova-komunikace

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Účelovou komunikací se podle zákona rozumí taková, která spojuje jednotlivé nemovitosti nebo je spojuje s dalšími komunikacemi. Lze za ni považovat i takovou cestu, která plně navazuje třeba na lesní pozemek. K tomu je ovšem v takovém případě nutné věcné břemeno, tedy souhlas majitele pozemku s tím, že je komunikace veřejně přístupná. Tento souhlas také není možné v průběhu doby měnit.

A jaké má účelová komunikace charakteristické rysy? Dá se říci, že není nikterak blíže popsána. Může mít tedy v podstatě jakoukoliv podobu a charakter. Účelovou komunikací mohou být klidně i koleje vyjeté v poli. Za účelovou komunikaci se dále mohou považovat i cesty uvnitř pozemku, které využívá jeho majitel. Příkladem jsou třeba nejrůznější výrobní závody.

Co všechno tedy mohou být účelové komunikace? Jsou to například lesní a polní cesty, příjezdová cesta k domu, silnice v průmyslovém areálu, garážový dům nebo autobusové nádraží.

Příslušný silniční úřad pak může ve spolupráci s Policií ČR upravit či omezit přístup veřejnosti na účelovou komunikaci, a to v takových případech, je-li to nezbytně nutné k ochraně oprávněných zájmů vlastníka. Takovým vlastníkem pak může být jak fyzická, tak i právnická osoba.

Z hlediska pravidel silničního provozu je pak nutné brát v potaz, že v případě, vyjíždíte-li z účelové komunikace na jinou silnici, nejedná se o křižovatku a je tak nutné dát přednost všem ostatním projíždějícím vozidlům.  

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení