Omlouváme se, ale z důvodu stěhování skladů do nového a restrukturalizaci firmy Gadgets House s.r.o. obchod je dočasně nefunkční a objednávky se nevyřizují. Situaci se snažíme vyřešit, děkujeme za pochopení.

Jak napsat děkovný dopis?

Znáte to, když něco dostanete, je slušné poděkovat. Při osobním předání daru postačí slovní poděkování, ale za dárek, který vám přijde poštou nebo vám ho předá prostředník, hodí se zaslat písemné poděkování. Poslední dobou je v oblibě zaslat děkovný dopis prostřednictvím elektronické pošty. Pokud ale chcete odesílateli udělat ještě větší radost, děkovný dopis psaný rukou a zaslaný poštou je správná volba.

jak-napsat-dekovny-dopis

Jak napsat děkovný dopis? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Hned na začátek dopisu příjemce oslovte formou podle toho, jak dobře se znáte a jaký k sobě máte vztah. Jste-li přátelé, oslovte ho křestním jménem, v opačném případě příjmením. Úřední osobu oslovte spíš její funkcí než jménem (např. „vážený pane profesore“).

Pod oslovení uveďte, že píšete děkovný dopis a zmiňte se stručně, čím vám odesílatel tolik pomohl či co pro vás udělal. Co to pro vás znamená, případně že vám dotyčný úžasně poradil a pomohl, stál při vás, podporoval vás v tom a onom. V případě poděkování za obdržený dar popište, co jste od něj dostali, jak moc velkou radost máte a nevynechejte přitom slova jako „krásné, úžasné, úchvatné…“ Poté nastává čas na samotné poděkování.

Napište ho co nejvíce úpřímně a celou větou. Můžete popsat, jaké pocity ve vás dárek vyvolal, že jste dotyčnému za jeho pomoc či dar vděční, že jste šťastní a že jste mu zavázaní. Také nezapomeňte uvést, že se v budoucnu může na vás kdykoli obrátit, pokud bude cokoli potřebovat. Na závěr dopisu stačí malé rozloučení podle vazby, kterou s danou osobou máte. Ve formálním vztahu můžete napsat například „s úctou“ nebo „s pozdravem“. Blízké osobě třeba, s „láskou“ a podobně. Pak už se stačí jen čitelně podepsat.

Pro Dudlu napsala: Hana Došlová

Vyberte si antistresáky:

Pokračujte v čtení blogu: