UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak napsat motivační dopis – Vzor

Pokud chcete získat nějaké pracovní místo, kromě životopisu je někdy vyžadován motivační dopis, a to zejména, pokud se hlásíte na kreativní pozici. Životopis se zpravidla používá strukturovaný, protože je krátký, v bodech a HR pracovník nemá moc času pročítat x desítek podrobných životopisů. Ale pokud jde o nějakou specifickou profesi, kde je písemný projev součastí pracovní náplně, rozhodně stojí za to pohrát si s vyprávěcím životopisem, psaným nikoli v bodech, ale ve větách.

jak-napsat-motivacni-dopis-vzor

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Stejně jako u CV platí i u motivačního dopisu, že by neměl být příliš dlouhý. Informace v něm obsažené rozvádí fakta vypsaná v životopise. Motivační dopis má začínat zdvořilým pozdravem a konkrétním oslovením, tedy „Vážená paní Nováková“ nebo „Vážený pane Nováku“. Za oslovením je vždy čárka, vynechaný řádek a následuje malé písmeno. 

V prvním odstavci byste se měli krátce představit. Buďte sebejistí, ne však arogantní. Stejně jako při psaní životopisu i zde platí, že byste měli vyzdvihovat své světlé stránky. Vychvalte se co nejvíce a zmiňte, proč si myslíte, že jste tím správným kandidátem. Dejte také najevo, že o dané firmě víte vše potřebné.

Nepoužívejte univerzální motivační dopis, ale strukturujte jej na míru konkrétnímu zaměstnavateli. Vysvětlete, co vás na firmě zaujalo. Dejte si pozor na pravopisné chyby a raději si text nechte někým zkontrolovat – třeba rodinou. 

Motivační dopis pište tak, abyste personalistu nalákali k přečtení životopisu. Nelžete, ale snažte se působit cílevědomě. Buďte struční, používejte krátké výstižné věty. Zachovejte upřímnost. 

Text zakončete vhodným rozloučením, například „S pozdravem“, „S přáním pěkného dne“ a podobně. Buďte vždy zdvořilí a pokorní. Nepřetvařujte se, přijměte tyto vlastnosti jako součást sebe.

V motivačním dopise by neměly chybět vaše kontaktní informace a název a sídlo firmy, do které se hlásíte. Před odesláním nechte text chvíli odležet a poté dolaďte nedostatky, třeba opakování slov nebo překlepy či nevhodné formulace.

Pro Dudlu napsala: Petra Sýkorová

Vyberte si příslušenství k PC:

Pokračujte v čtení blogu: