UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak změnit trvalé bydliště?

Podle zákona může mít každý občan v České republice trvalé bydliště pouze na jednom jediném místě. Pokud se tedy člověk stěhuje do jiného bydliště, je nutné trvalé bydliště změnit. Jak změnit trvalé bydliště a co všechno je k tomu potřeba? A které doklady je s touto změnou nutné vyměnit?

jak-zmenit-trvale-bydliste

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Celý tento proces není příliš náročný. Prvním krokem je návštěva úřadu a vyplnění příslušného formuláře. To je na celém procesu to nejjednodušší. Poté, co na přepážce odevzdáte vyplněný formulář, bude vám vydán náhradní doklad prokazující probíhající změnu trvalého bydliště a zároveň vám bude odstřihnutý roh občanského průkazu vedoucí k jejímu zneplatnění.

I nadále můžete váš občanský průkaz s takto odstřihnutým rohem používat, ale ideálně v kombinaci právě s dokladem o změně trvalého bydliště, tj. žlutým lístečkem s názvem „Potvrzení o změně trvalého pobytu“. Ten slouží jako provizorní doklad. Nutné je také místo trvalého pobytu doložit, a to kupní smlouvou, nájemní smlouvou nebo darovací smlouvou.  

A kam budou vaše kroky z úřadu směřovat dále? Následně byste měli navštívit jakýkoliv úřad obce s rozšířenou působností a tam si vyřídit nový občanský průkaz. To byste měli provést nejdéle do 15 dnů ode dne vyplnění žádosti o změnu trvalého pobytu. Během 30 dnů byste měli mít nový občanský průkaz připravený k vyzvednutí. Je možné požádat o vystavení nového dokladu ve zkrácené lhůtě, konkrétně 24 hodin nebo 5 pracovních dnů.

V případě, že máte řidičský průkaz, tak o nový žádat nemusíte. Je ovšem nutné, pokud jste majitelem vozidla, do 10 pracovních dnů nechat provést změnu v registraci vozidel a zaplatit správní poplatek. Další oznamovací povinnost pak máte vůči zdravotní pojišťovně, a to nejpozději do 30 dnů, a to i v takovém případě, kdy už pojišťovna provedla změnu sama.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si potřeby pro kutily:

Pokračujte v čtení blogu: