UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Kdo je zmocněnec a kdo je zmocnitel?

Setkali jste se již někdy s pojmem zmocněnec a zmocnitel? A stále nevíte, co to vlastně znamená? V právní oblasti se moc neorientujete a zeptat se na to někoho z okolí vám vadí, protože si nechcete připadat jako hlupák?

kdo-je-zmocnenec-zmocnitel

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Je spousta možností, jak tuto informaci vyhledat, protože snad každý má doma chytrý telefon, který má internet. Nestíháte ve svém zaměstnání si vyřídit potřebné věci a potřebujete zastoupit na úředním jednání, u kterého se blíží termín? Určitě jste někdy sepisovali plnou moc. Ano, a v tuto chvíli vy jako zmocnitel jste osoba, která musí podepsat daný dokument a zmocněnec je druhá osoba třeba váš partner či partnerka, která za vás převezme nebo podepíše potřebný dokument.

Dávejte si, ale velký pozor na to, jak plnou moc sepíšete, protože i malá chyba může znamenat velký problém. Stačí zaměnit místo bydliště jméno nebo se upsat. Pozor i na to, v jakém rozsahu napíšete plnou moc, protože pokud byste sepsali jen na určitou část a poté si vzpomněli, že chcete ještě další věc vyřídit, tak byste museli sepsat znovu další plnou moc, protože by se na tento úkon ta první už nevztahovala. Vše se ověřuje na úřadu nebo klidně na poště, kde mají Czech Point. Samozřejmostí je to, že půjdete společně tedy vy jako zmocnitel a vaše partnerka jako zmocněnec.

O toto zastoupení musíte ale požádat vy, a to tím stylem, že společně půjdete ověřit plnou moc. Neexistujete tedy varianta, že půjčíte své milované svůj občanský průkaz s tím, že umí i váš podpis. Takto to opravdu v dnešní moderní době nefunguje. Zákony se musí jasně dodržovat. Pokud by to tak bylo tak s takovou by to dělal snad každý.

Nenechávejte tedy své záležitosti na poslední chvíli, kdy si budete stále myslet, že vše stihnete v dostatečném předstihu, protože nevíte, co se může stát. A jestliže máte možnost se nechat někým zastoupit, komu věříte tak to udělejte a budete mít tak o starost či starosti méně.

Pro Dudlu napsala: Lucie Štýchová

Vyberte si příslušenství k PC:

Pokračujte v čtení blogu: