Znáte pojem chondroza a osteochondroza a jaký je mezi nimi rozdíl? Chondróza je poranění kosti, ke kterému došlo v důsledku traumatické události, například pádu nebo přímého úderu. Osteochondróza je onemocnění kostí a chrupavek, ke kterému dochází, když se některý z kloubů nevyvíjí správně. Obě onemocnění jsou považována za kloubní poruchy a postihují jak lidi, tak i zvířata.
Co je to chondróza?
Chondróza je poranění kosti, ke kterému dochází v důsledku traumatické události, jako je pád nebo přímý úder. Může být také způsobena zlomeninou kosti, pokud je dostatečně závažná a neumožňuje správné hojení.
Přesná příčina chondrózy není známa, ale zdá se, že souvisí s traumatem, které poškozuje růstovou ploténku. Růstová ploténka se nachází na koncích kostí (epifýz), kde se připojují k dalším kostem (metafýzám).
V této oblasti se vytvářejí nové buňky, z nichž se nakonec stane chrupavka (chondrocyty), která pak ztvrdne v kostní tkáň.
Když se tento růstový proces pokazí, může to mít za následek chondrózu - abnormální nahromadění zjizvené tkáně v epifýze, kde se připojuje k jiné kosti.
Zjizvená tkáň vytváří na vrcholu poraněného kloubu nepravidelné hrboly nebo uzlíky, které brání normálnímu pohybu a mohou způsobovat bolest.
Co je osteochondróza
Osteochondróza je onemocnění kloubů, které může postihnout kterýkoli kloub v těle. K tomuto onemocnění dochází, když se chrupavka, která pokrývá konce kostí, opotřebovává příliš rychle nebo vůbec.
To může způsobovat bolest, otoky a nestabilitu kloubů.
Osteochondróza se může vyskytnout v každém věku, ale nejčastěji se vyskytuje u mladých a starých lidí.
Toto onemocnění postihuje stejnou měrou muže i ženy.
Příčina osteochondrózy
Příčina osteochondrózy není známa, ale určité faktory mohou zvyšovat riziko jejího vzniku:
- Jste sportovec, který postižený kloub přetěžoval.
- Máte ploché nohy.
- Dědičné, kdy v rodině se osteochondróza vyskytuje.
Příznaky a symptomy
Osteochondróza obvykle postihuje jeden kloub, i když může postupně postihnout více kloubů najednou.
- Nejčastěji jsou postižena místa v blízkosti kloubních ploch, kde není chrupavka pokrývající konec kosti (tzv. subchondrální kosti).
- Patří mezi ně například:
- Loketní (radiokarpální) kloub.
- Zápěstí/předloktí (loketní kloub).
- Kyčelní (stehenní) kloub.
Pro Dudlu napsala: Marcela Kalousová
Vyberte si na Dudlu sportovní potřeby:
- Podpořte článek nákupem: Gymnastických míčů a doplňků na posilování
- Pokračujte v čtení: Blogu o sportu a zdraví