Co je chondróza a osteochondróza?

Znáte pojem chondroza a osteochondroza a jaký je mezi nimi rozdíl? Chondróza je poranění kosti, ke kterému došlo v důsledku traumatické události, například pádu nebo přímého úderu. Osteochondróza je onemocnění kostí a chrupavek, ke kterému dochází, když se některý z kloubů nevyvíjí správně. Obě onemocnění jsou považována za kloubní poruchy a postihují jak lidi, tak i zvířata.

co-je-chondroza

Co je to chondróza?

Chondróza je poranění kosti, ke kterému dochází v důsledku traumatické události, jako je pád nebo přímý úder. Může být také způsobena zlomeninou kosti, pokud je dostatečně závažná a neumožňuje správné hojení.

Přesná příčina chondrózy není známa, ale zdá se, že souvisí s traumatem, které poškozuje růstovou ploténku. Růstová ploténka se nachází na koncích kostí (epifýz), kde se připojují k dalším kostem (metafýzám).

V této oblasti se vytvářejí nové buňky, z nichž se nakonec stane chrupavka (chondrocyty), která pak ztvrdne v kostní tkáň.

Když se tento růstový proces pokazí, může to mít za následek chondrózu - abnormální nahromadění zjizvené tkáně v epifýze, kde se připojuje k jiné kosti.

Zjizvená tkáň vytváří na vrcholu poraněného kloubu nepravidelné hrboly nebo uzlíky, které brání normálnímu pohybu a mohou způsobovat bolest.

Co je osteochondróza

Osteochondróza je onemocnění kloubů, které může postihnout kterýkoli kloub v těle. K tomuto onemocnění dochází, když se chrupavka, která pokrývá konce kostí, opotřebovává příliš rychle nebo vůbec.

To může způsobovat bolest, otoky a nestabilitu kloubů.

Osteochondróza se může vyskytnout v každém věku, ale nejčastěji se vyskytuje u mladých a starých lidí.

Toto onemocnění postihuje stejnou měrou muže i ženy.

Příčina osteochondrózy

Příčina osteochondrózy není známa, ale určité faktory mohou zvyšovat riziko jejího vzniku:

  • Jste sportovec, který postižený kloub přetěžoval.
  • Máte ploché nohy.
  • Dědičné, kdy v rodině se osteochondróza vyskytuje.

sportovni-vyziva

Příznaky a symptomy

Osteochondróza obvykle postihuje jeden kloub, i když může postupně postihnout více kloubů najednou.

  • Nejčastěji jsou postižena místa v blízkosti kloubních ploch, kde není chrupavka pokrývající konec kosti (tzv. subchondrální kosti).
  • Patří mezi ně například:
  • Loketní (radiokarpální) kloub.
  • Zápěstí/předloktí (loketní kloub).
  • Kyčelní (stehenní) kloub.

Pro Dudlu napsala: Marcela Kalousová

Vyberte si na Dudlu sportovní potřeby: