Co je foraminostenóza

Co to je foraminostenóza a jaké má příznaky? Foraminostenóza je onemocnění, které postihuje kosti páteře. Při foraminostenóze mohou být kosti páteře oslabené a deformované. Tato deformovaná kost může někdy stlačovat míchu. To může vést k bolestem a slabosti nohou a také k bolestem zad. Může to také způsobit určitou ztrátu citlivosti kůže nad těmito kostmi.

Co-je-foraminostenoza

S přibývajícím věkem všichni ztrácíme hustotu kostí. To je normální. Pokud však trpíte foraminostenózou, vaše kosti ztrácejí hustotu mnohem rychleji než normálně, což zvyšuje pravděpodobnost jejich zlomenin nebo snadného zlomení. Foramina jsou otvory v obratlích, kterými procházejí nervy z míchy ven do těla. Tyto otvory jsou vyplněny krevními cévami a lymfatickou tkání, které pomáhají vyživovat a podporovat tyto nervy při jejich průchodu.

U osob s foraminostenózou se tyto otvory zužují v důsledku dalšího růstu kosti a způsobují útlak nervových kořenů, které jimi vycházejí, což vede ke kompresivní neuropatii různého stupně v závislosti na závažnosti zúžení.

Příčina foraminostenózy

Příčina foraminostenózy není známa. Někteří vědci se domnívají, že může být způsobena genetickou vadou, nebo se může jednat o získanou poruchu. Je například možné, že foraminostenóza se může vyvinout u někoho, kdo v minulosti prodělal onemocnění, jako je tuberkulóza nebo syfilis. Někteří lidé se také domnívají, že se vznikem tohoto onemocnění může souviset vystavení toxickým chemikáliím.

Vyšetření foraminostenózy

K určení všech možných příznaků a symptomů foraminostenózy je nutné provést kompletní fyzikální vyšetření. Konkrétní vyšetření budou záviset na příznacích a na tom, jak jsou závažné, ale mohou zahrnovat:

Neurologické vyšetření - Při tomto vyšetření se testují reflexy, svalový tonus a rovnováha, stejně jako jeho schopnost pohybovat klouby a končetinami. Lékař se také podívá, jak dobře hýbe očima a ústy.

Zobrazovací vyšetření - může být provedeno CT vyšetření, aby se zjistilo, zda nedošlo k poškození mozkové tkáně nebo míchy v důsledku stlačení nervů na spodině lebky(krční páteř).

Vyšetření magnetickou rezonancí (MRI) může být provedeno v případě podezření na zvýšený nitrolební tlak (tlak uvnitř lebky).

sportovni-vyziva

Léčba foraminostenozy

Foraminostenóza se nedá vyléčit, ale je k dispozici mnoho léčebných postupů, které pomáhají zvládat její příznaky. Pokud se příznaky stanou závažnými nebo pokud se objeví komplikace, může být nutná operace.

Nechirurgická léčba

Pokud máte foraminostenózu, lékař začne s nechirurgickou léčbou. Mezi ně patří např: Fyzikální terapie. Fyzikální terapie může pomoci zvýšit pohyblivost, zlepšit svalovou sílu a snížit ztuhlost nebo bolest. Můžete být požádáni o provádění cviků, které posilují svaly kolem kyčlí, krku a dolní části zad. Můžete také dostat rady ohledně držení těla a používání podpůrných pomůcek (např. ortéz), které vám pomohou udržet správné držení těla při stání nebo chůzi.

Pro Dudlu napsala: Marcela Kalousová

Vyberte si na Dudlu sportovní potřeby: