UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je kyretáž?

Kyretáž je lékařský zákrok, při kterém je endometrium (sliznice dělohy) odstraňováno pomocí speciálního nástroje zvaného kyreta. Tento zákrok se provádí z různých důvodů, včetně diagnostických, terapeutických a chirurgických. V následujícím textu se podíváme na různé typy kyretáže a důvody, proč se tento zákrok provádí, stejně jako na možné rizika a zotavení po zákroku.

co-je-kyretaz

Co je kyretáž dělohy?

Diagnostická kyretáž

Diagnostická kyretáž se provádí za účelem získání vzorků tkáně z dělohy pro laboratorní vyšetření. Tento zákrok se často provádí v případech podezření na abnormality v děloze, jako jsou nepravidelná krvácení, nevysvětlitelné bolesti nebo podezření na rakovinu dělohy. Vzorek tkáně může být také odebrán během hysteroskopie, což je jiný typ diagnostického zákroku, při kterém se do dělohy zavádí tenký endoskop.


Terapeutická kyretáž

Terapeutická kyretáž se provádí za účelem odstranění abnormální tkáně nebo krevních sraženin z dělohy. Tento zákrok může být užitečný pro léčbu různých stavů, jako je retence placentární tkáně po porodu, neúplný potrat nebo polypy děložní sliznice. Terapeutická kyretáž může být také provedena pro léčbu abnormalit děložní sliznice, které mohou způsobovat nepravidelná krvácení nebo neplodnost.

 

Chirurgický potrat

Kyretáž se také někdy používá k provedení chirurgického potratu, zejména v prvním trimestru těhotenství. Při tomto zákroku se odstraňuje plod a placentární tkáň z dělohy. Chirurgický potrat pomocí kyretáže může být prováděn z různých důvodů, včetně zdravotních komplikací pro matku nebo plod, genetických abnormalit plodu nebo z osobních důvodů.

Rizika a zotavení po kyretáži

Kyretáž je obecně bezpečný zákrok, ale jako u všech chirurgických zákroků i zde existují určitá rizika. Možné komplikace zahrnují infekci, krvácení, poškození dělohy nebo jiných orgánů, nebo vznik jizev v děloze, což může mít vliv na plodnost nebo způsobit komplikace při budoucích těhotenstvích. Rizika mohou být minimalizována tím, že zákrok provádí zkušený lékař a dodržují se příslušné postupy a hygienické normy.

Zotavení po kyretáži závisí na důvodech zákroku a zdravotním stavu pacientky. Většina žen se zotavuje během několika dní až týdnů po zákroku. Je běžné, že po kyretáži dochází k mírnému krvácení a křečím, ale tyto příznaky by měly ustoupit v průběhu několika dní. Lékař může doporučit omezení fyzické aktivity a sexuálního styku po určitou dobu po zákroku, aby se podpořilo hojení a snížilo riziko infekce.

Zajímavost

Jedním z nejstarších nástrojů používaných k provedení kyretáže byla kyreta, která byla vyvinuta již ve starověkém Řecku. Tento nástroj byl tvořen tenkou kovovou tyčí s ostrým koncem, který byl použit k odstraňování tkáně z dělohy. Starověcí řečtí lékaři, jako byl Hippokrates, již věděli o potřebě odstraňování tkáně z dělohy v určitých situacích, ačkoli postupy a nástroje, které používali, byly méně sofistikované než dnešní moderní techniky. Dnes se používají různé typy kyret, které mají různé tvary a velikosti, aby lépe vyhovovaly potřebám konkrétního zákroku.


Pro Dudlu napsal: David Hons | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: