UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je tetanus?

Očkování proti tetanu patří v České republice mezi povinná očkování. I když se na toto onemocnění možná tak trochu pozapomnělo, z povrchu zemského bohužel zas tak úplně nevymizelo. Jak se tetanus projevuje a čím je tak nebezpečný?

co-je-tetanus

Očkování proti tetanu?

Tetanus

Tetanus je infekčním onemocněním, které způsobuje bakterie Clostridium tetani. Tato bakterie produkuje toxin, který postihuje nervový systém, což vede k svalovým křečím a dalším komplikacím. Bakterie se obvykle nachází v půdě, prachu a trusu zvířat a může vstoupit do těla skrze ránu nebo poranění.

Inkubační doba od nakažení do objevení příznaků se pohybuje v rozmezí 3-30 dnů.

Příznaky tetanu

Onemocnění tetanem se projevuje především stahem svalů v určitých oblastech těla, později může přejít do závažnější formy způsobující křeč obličejových svalů, silnou bolest při otevírání úst, nebo dokonce i křeče hlasivek znemožňující mluvení. Postupně u nemocného dochází k rozvoji křečí, které způsobují ztrátu koordinovaných pohybů. V současné době se udávají kolem 10 případů ročně. Nejčastěji jde o starší lidi a jedince s oslabeným imunitním systémem.

sportovni-vyziva

Léčba tetanu

Tetanus má vysokou úmrtnost, konkrétně 10-50 % a u nejvážnějších forem až 100 %. Pokud je léčba tetanu zahájena včas, pak má pacient šanci na úspěšné vyléčení. Cesta k němu je ale poměrně zdlouhavá. Důležité je především důkladné vyčištění rány a chirurgický zákrok vedoucí k odstranění infikované a odumřelé tkáně. Podávají se i antibiotika a lidské imunoglobuliny zabraňující rozvoji nemoci. Tetanus se nepřenáší z člověka na člověka.

V případě, že si nejste jisti, jak jste na tom s ochranou proti tetanu, pak není nic jednoduššího, než si nechat udělat odběry krve a v laboratoři pak zjistí úroveň hladiny ochranných protilátek. V případech, kdy se tato hladina ukáže jako nedostatečná, je doporučeno přeočkování proti tetanu.


Pro Dudlu napsala: Petra Velíková | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: