Co je to inkubační doba?

Pro někoho tento pojem může být zcela neznámý a třeba ho nikdy neslyšel a neví, o co jde. Proto jsem se rozhodla, že se v tomto článku pokusím vysvětlit, co pojem inkubační doba znamená. Inkubační doba je doba mezi nakažením virem nebo bakterií a výskytem příznaků onemocnění. Důležitost se jí přikládá hned z několika důvodů.

co-je-inkubacni-doba

Umožňuje nám určit, kdy se někdo nakazil

Inkubační doba nám umožňuje určit, kdy se někdo nakazil. Pokud víme, že někdo měl kontakt s osobou s daným onemocněním a po určité době se u něj příznaky objeví, můžeme s velkou pravděpodobností usoudit, že se nakazil právě od této osoby. To je důležité zejména při šíření infekčních chorob, protože díky ní zjistíme, kdo je v nebezpečí nákazy a kdo ne. Tím pádem můžeme zamezit dalšímu nakažení.

Načasování léčby

Za druhé, inkubační doba nám dává možnost lépe načasovat léčbu. Pokud víme, že po kontaktu s nakaženou osobou může uplynout určitá doba, než se u nás příznaky objeví, můžeme začít s léčbou ještě předtím, než se objeví. To znamená, že je tu možnost léčit onemocnění v počáteční fázi, což může vést k rychlejšímu uzdravení a menšímu riziku komplikací.

Inkubační doba se liší v závislosti na typu onemocnění. Například u chřipky je inkubační doba obvykle mezi 1 až 4 dny, zatímco u HIV je inkubační doba až několik měsíců. Měli bychom si uvědomit, že i přes inkubační dobu je možné někoho nakazit, i když u nás příznaky ještě nejsou patrné. Proto je důležité dodržovat opatření k prevenci šíření infekce.

sportovni-vyziva

Například u chřipky: Pokud víme, že zrovna někdo blízký onemocněl, pro svoji prevenci můžeme udělat hned několik věcí.

  1. Čekat, než se nemocný uzdraví - v žádném případě není vhodné být s ním v jedné místnosti, nemoci jako chřipka se přenášejí hlavně slinami, kapénkami (pčikáním, kapénkami i ve vzduchu)
  2. Jíst hodně vitamínů, které nám posílí naši imunitu (ty najdeme hlavně v ovoci a zelenině).

Pro Dudlu napsala: Simona Holá