Omlouváme se, ale z důvodu stěhování skladů do nového a restrukturalizaci firmy Gadgets House s.r.o. obchod je dočasně nefunkční a objednávky se nevyřizují. Situaci se snažíme vyřešit, děkujeme za pochopení.

Co je to vyžle?

Tuto větu slýcháváme ve svém okolí poměrně dost často. Co ale tento pojem znamená? Pokud to nevíte, nevadí. Sepsala jsem si pro vás článek, ve kterém si vše můžeme popsat dopodrobna.

co-je-to-vyzle
 
Co znamená slovo vyžle? (Zdroj fotky: Freepik.com)
 

Co znamená vyžle?

Jsi jako vyžle - jednoduše tím člověk jinému člověku říká a dává najevo, že je příliš hubený, dalo by se říci až vychrtlý. Už ani pořádně nevíme, jak dlouho se s tímto pojmem setkáváme - slyším ho dost často a všude. Dalším bodem je také to, jak se slovo vyžle píše. Pro mnohé lidi to může být problém si toto slovo zapamatovat a správně ho používat.
 
Někdo by možná napsal "vižle", nicméně vyžle se píše s tvrdým y. A čím dál více budete toto slovo ve větách a pravopise používat, tím rychleji se ho naučíte i správně psát. A tím spíše, když slovo vyžle patří mezi vyjmenovaná slova, která byste se ve škole už měli dávno učit. Mnoho lidí však stále nezná význam tohoto slova, což je pro mě někdy docela velkým překvapením. Kdysi se slovo vyžle používalo i v jiném tvaru - například vyžel, vyžlec, ale tento tvar už zaniknul a není už používaný.
 

sportovni-vyziva

Co je ale na tomto slovu opravdu zajímavé, je to, že se přesně a jistě neví, odkud je převzato. Někteří předpokládají, že slovo je přejaté z maďarštiny, ovšem na sto procent to stejně říct s jistotou ani nemůžeme. Za zmínku by asi ještě k tomuto slovu stálo, že dřív se jako vyžle označoval menší lovecký pes - dnes už ho však mezi běžnou řečí nenajdeme a ani ho nikdo (troufnu si říct) nepoužívá.
 
Řekla bych, že toto slovo v tomto označení definitivně už zaniklo - spíše lze říci, že dnes už je jen archaismem. Každopádně i tak je občas dobré si historii tohoto slova projít a připomenout, protože občas může být historie a nové zjištění ohledně tohoto slova velmi zajímavé, ačkoliv je to už slovo zastaralé a v této podobě a významu už na něj ani moc nenarazíme. 
 
Pro Dudlu napsala: Simona Holá | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: