Co je afebrilní a febrilní?

Výrazy jako afebrilní a febrilní jste mohli slyšet buď u svého lékaře nebo je zahlédnout v nějaké lékařské zprávě, kterou jste dostali například po návštěvě lékařské pohotovosti. Mnoho lidí, kteří nemají zdravotnické vzdělání, však často netuší, co tyto pojmy znamenají. V tomto článku vám to vysvětlím.

co-je-afebrilni-febrilni

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Oba výrazy, afebrilní a febrilní, se týkají tělesné teploty. Afebrilní je člověk, který nemá zvýšenou teplotu ani horečku, jeho tělesná teplota je v normě. Naopak pojem febrilní už označuje někoho, kdo trpí horečkou, jeho teplota tedy překročila hranici 38°C. Mezi těmito pojmy pak ještě máme výraz subfebrilní a ten označuje člověka se zvýšenou teplotou.

Změny tělesné teploty

Odchylky od fyziologické tělesné teploty mají své dělení:

36,5 – 36,9°C = normální tělesná teplota (normotermie)

Méně než 36°C = subnormální tělesná teplota (hypotermie)

37,0 – 37,9°C = zvýšená tělesná teplota (hypertermie, subfebrilie)

38,0 - 41°C = horečka (febrilie, pyrexie)

Více než 41°C = hyperpyrexie (život ohrožující stav)

 

Kdy teplotu srážet

Zvýšená tělesná teplota a horečka je jedním z hlavních obranných mechanismů těla v boji proti nemocem. Doprovází nejčastěji infekce, bakteriální, virové i mykotické. Do určitého bodu je tedy teplota prospěšná a srážet by se neměla. Máte-li pouze zvýšenou teplotu (do 38°C), vyčkejte a odpočívejte. Pokud ale teplota překročí hranici 38,5°C, je už dobré pokusit se ji snížit. Horečka sice začíná už na 38°C, ale dnes většina lékařů doporučuje srážet ji až když přesáhne zmíněných 38,5°C, a to i u malých dětí. Tělo musí dostat šanci bojovat tím, co má.

Ke srážení teploty se používají běžně dostupné léky, takzvaná antypyretika (léky proti horečce), které zároveň působí proti bolesti – jsou to léky s obsahem paracetamolu (Paralen, Panadol), ibuprofenu (Ibalgin, Brufen) nebo kyseliny acetylsalicylové (Aspirin, Acylpyrin ). U posledního jmenovaného léku ale zpozorněte – nesmí ho užívat děti minimálně do věku 16 let, protože působí protisrážlivě a může být proto dětem nebezpečný. Tlumení horečky pomocí léků pak můžete doplnit ještě studenými zábaly (u dětí pozor, ta, zábaly přikládejte pouze na ruce a nohy, nikoli na celé tělo), vlažnou koupelí či sprchou nebo octovými zábaly na nohy. Pokud by horečka přetrvávala déle než dva dny, je na místě vyhledat lékaře, zvlášť jedná-li se o malé dítě.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení