UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je vyšetření EMG?

EMG neboli elektromyografie je vyšetřovací metoda sloužící k měření elektrické aktivity svalu a nervu, který konkrétní sval řídí a vyživuje. Vyšetření má za úkol posoudit stav a funkci nervosvalového přenosu.

co-je-vysetreni-emg

Co je to vyšetření EMG?

Druhy EMG vyšetření

Elektromyografie se obvykle provádí na základě doporučení od neurologa, který vyhodnotí stav pacienta a určí indikaci k vyšetření. Samotné EMG pak provádí specialista v oboru elektromyografie.

Přístroj k vyšetření EMG se nazývá elektromyograf a k němu jsou dále připojeny elektrody, stimulátor, zesilovač, procesor a monitor. Na něm pak vyšetřující lékař vyhodnocuje svalové odpovědi na podráždění nervů elektrickými stimuly.

Podle potřeby a indikace se pak lékař uchyluje ke dvěma metodám EMG:

 1. Stimulační EMG

  Vyšetření se zaměřuje na vodivost motorických a sensitivních vláken periferních nervů. Říká se tomu také kondukční studie. Provádí se za použití elektrod připevněných na kůži nad vyšetřovaným svalem. Skrz tyto elektrody jsou do svalu vysílány elektrické impulzy a lékař hodnotí reakci svalu a nervu.

 2. Jehlová EMG

  Tento typ EMG je již invazivní, protože spočívá v zavedení jehlových elektrod do svalu skrz kůži. Tyto elektrody následně snímají elektrickou aktivitu ve svém bezprostředním okolí. Vyšetření může být i trochu bolestivé.


Indikace k EMG vyšetření

K vyšetření nervosvalové aktivity pomocí EMG se přistupuje v případě podezření na nějakou poruchu funkce periferního nervového systému nebo kosterního svalstva. Ta může mít mnoho příčin, onemocnění či úraz.

Mezi nejčastější indikace k EMG vyšetření patří:

 • podezření na syndrom karpálního tunelu (útlak nervu vedoucího pod zesíleným zápěstním vazem)
 • výhřez meziobratlové ploténky
 • kostní nárůsty (osteofyty)
 • podezření na radikulopatii (postižení nervových kořenů)
 • zvýšená nervosvalová dráždivost (tetanie) – brnění prstů či jazyka, svalové záškuby až bolestivé křeče


Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: