UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je kolonoskopie?

Kolonoskopie je endoskopická metoda k vyšetření tlustého střeva a konečníku. Provádí se za pomoci kolonoskopu a umožňuje nahlédnout do všech úseků tlustého střeva, posoudit jeho stěny a odhalit případná onemocnění (nádory, zánětlivá ložiska apod.). Kromě toho, že slouží k diagnostice, je možné při kolonoskopii provádět i drobné výkony, jako je například biopsie (odebrání vzorku tkáně), odstranění střevních polypů nebo malých nádorů.

co-je-kolonoskopie

Co je to kolonoskopie?

Co je kolonoskop

Kolonoskop je nástroj pro provedení kolonoskopie. Skládá se z ohebné hadice, optiky, malých nástrojů pro drobné výkony, procesoru a obrazovky.


Indikace ke kolonoskopii

Kolonoskopie se nejčastěji používá k diagnostice střevních nádorů (kolorektálních karcinomů) a zánětlivých onemocnění, jako je Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida. Pacient je na vyšetření odeslán praktickým lékařem buď v případě dlouhodobých střevních potíží, bolestí břicha nebo krvácení z konečníku anebo na základě pozitivního screeningu na okultní krvácení (skrytá krvácení ve střevě).

Nejčastější důvody pro kolonoskopii jsou:

  • časté průjmy
  • chronické bolesti břicha
  • přítomnost čerstvé krve ve stolici
  • kolorektální karcinom v rodinné anamnéze


Jak se připravit na kolonoskopii

Podmínkou pro úspěšné provedení kolonoskopie je čisté tlusté střevo bez přítomnosti stolice. Na vyšetření je proto nutné připravit se předem. Co vše příprava obnáší?

  • Týden před vyšetřením vysadit léky a potraviny bohaté na železo.

  • Tři dny před vyšetřením dodržovat bezezbytkovou šetřící dietu – vynechat vlákninu, tučná a špatně stravitelná jídla, oříšky, semínka, syrovou zeleninu. Strava nejlépe kašovitá.

  • Den před vyšetřením jíst jen bujón bez zeleniny, poslední pokrmy v poledne, večer již nejíst. Odpoledne začít s přípravou s projímadly. Tekutiny neomezovat.

  • V den vyšetření nic nejíst, přestat pít 2 hodiny před vyšetřením. Ranní léky si můžete vzít a zapít vodou.


Jak probíhá kolonoskopie

Kolonoskopie se provádí v analgosedaci, tedy stavu zklidnění. Za tímto účelem jsou pacientovi před vyšetřením podány zklidňující léky. U některých lidí se pak volí i celková anestezie. Vyšetření probíhá vleže na boku a trvá v rozmezí od 15 do 60 minut.


Režim po kolonoskopii

Po kolonoskopii si zajistěte odvoz domů, protože z důvodu analgosedace nebo celkové anestezie není možné řídit. Samozřejmostí je pak klidový režim do druhého dne.


Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: