Kolonoskopie je endoskopická metoda k vyšetření tlustého střeva a konečníku. Provádí se za pomoci kolonoskopu a umožňuje nahlédnout do všech úseků tlustého střeva, posoudit jeho stěny a odhalit případná onemocnění (nádory, zánětlivá ložiska apod.). Kromě toho, že slouží k diagnostice, je možné při kolonoskopii provádět i drobné výkony, jako je například biopsie (odebrání vzorku tkáně), odstranění střevních polypů nebo malých nádorů.
Co je kolonoskop
Kolonoskop je nástroj pro provedení kolonoskopie. Skládá se z ohebné hadice, optiky, malých nástrojů pro drobné výkony, procesoru a obrazovky.
Indikace ke kolonoskopii
Kolonoskopie se nejčastěji používá k diagnostice střevních nádorů (kolorektálních karcinomů) a zánětlivých onemocnění, jako je Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida. Pacient je na vyšetření odeslán praktickým lékařem buď v případě dlouhodobých střevních potíží, bolestí břicha nebo krvácení z konečníku anebo na základě pozitivního screeningu na okultní krvácení (skrytá krvácení ve střevě).
Nejčastější důvody pro kolonoskopii jsou:
- časté průjmy
- chronické bolesti břicha
- přítomnost čerstvé krve ve stolici
- kolorektální karcinom v rodinné anamnéze
Příprava na kolonoskopii
Podmínkou pro úspěšné provedení kolonoskopie je čisté tlusté střevo bez přítomnosti stolice. Na vyšetření je proto nutné připravit se předem. Co vše příprava obnáší?
- Týden před vyšetřením vysadit léky a potraviny bohaté na železo.
- Tři dny před vyšetřením dodržovat bezezbytkovou šetřící dietu – vynechat vlákninu, tučná a špatně stravitelná jídla, oříšky, semínka, syrovou zeleninu. Strava nejlépe kašovitá.
- Den před vyšetřením jíst jen bujón bez zeleniny, poslední pokrmy v poledne, večer již nejíst. Odpoledne začít s přípravou s projímadly. Tekutiny neomezovat.
- V den vyšetření nic nejíst, přestat pít 2 hodiny před vyšetřením. Ranní léky si můžete vzít a zapít vodou.
Průběh kolonoskopie
Kolonoskopie se provádí v analgosedaci, tedy stavu zklidnění. Za tímto účelem jsou pacientovi před vyšetřením podány zklidňující léky. U některých lidí se pak volí i celková anestezie. Vyšetření probíhá vleže na boku a trvá v rozmezí od 15 do 60 minut.
Režim po kolonoskopii
Po kolonoskopii si zajistěte odvoz domů, protože z důvodu analgosedace nebo celkové anestezie není možné řídit. Samozřejmostí je pak klidový režim do druhého dne.
Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská