Jak dlouho bolí a jak léčit naraženiny?

Nejčastěji se asi setkáváme s naraženým malíčkem na noze, kdy si pravidelně říkáme, že to je snad už zákon schválnosti se neustále nakopávat právě do tohoto prstu. Jenže narazit si můžeme i ruku a mnoho dalšího. Také se velmi často říká, že naraženina bolí více jako zlomenina. Na naraženiny je dobré si přikládat chladivé obklady, které můžeme zakoupit v lékárně nebo si namočit kapesník či použít mraženou zeleninu.

jak-dlouho-boli-narazeniny

Jak léčit naraženinu?

Jak poznat naraženinu?

Naraženinu můžeme poznat nejen podle bolesti, ale také podle dalších signálů, jako je například:

  • otok
  • podlitina
  • necitlivost v místě, kde jsme se uhodili.


Může také dojít k celkové slabosti až pocitu na omdlení. Vždy záleží také na tom, kdo má jaký práh bolesti. U některých osob může stačit velmi málo, oproti tomu zase jiným některé věci mohou připadat naprosto bez bolesti.

Jak léčit naraženinu?

Základem úspěšné úlevy od bolesti při nepříjemných naraženinách je jednoznačně klidový režim. Pokud se navíc jedná o pohybový aparát, v lékárnách si můžeme zakoupit i elastický obvaz. Komu se, ale naraženina nezdá a bojí se toho, že by se mohlo jednat o zlomeninu, tak v tomto případě je dobré vyhledat lékaře a ujistit se, zda máte skutečně něco zlomeného nebo jen naraženého. Na bolesti se dají zakoupit i léky proti bolesti (analgetika) ve formě tablet nebo krémů či gelů. Z přírodních léčiv je možné nasbírat a naložit kostival, který při těchto problémech také pomáhá. 

sportovni-vyziva

Jak dlouho se léčí naraženiny?

U někoho to jde rychleji a u někoho to trvá déle. Ale zpravidla v období 2 - 4 týdnů byste mohli být už zcela v pořádku. Není dobré nic podceňovat a je lepší vše v klidu, a doma si nechat zahojit, protože postupem času vám to může dělat problém pokud něco nedoléčíte. Klid na lůžku dokáže skoro až zázraky, protože naše tělo potřebuje odpočinek.

Pro Dudlu napsala: Lucie Štýchová | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: