Co je betanin?

Co je betanin a kde ho najdete? Betanin je červené barvivo, které se nachází v červené řepě. Patří mezi betalainy, skupinu fytochemikálií, které jsou pigmenty rostlinných potravin. Betanin má antioxidační a protizánětlivé vlastnosti a používá se také jako přísada do potravinářských výrobků díky své schopnosti zachovat barvu během vaření.

co-je-betanin

Betanin se běžně používá jako přírodní potravinářské barvivo v mnoha zemích světa, včetně Spojených států a Kanady. Může se přidávat do nápojů, zmrzliny a dalších potravin, aby jim dodal červenou barvu. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil použití betaninu jako barevné přísady do ovocných šťáv a nápojů v množství do 0,5 %.

Studie ukazují, že betanin může pomoci chránit před některými typy rakoviny tím, že u rakovinných buněk vyvolává apoptózu neboli programovanou buněčnou smrt, zatímco zdravé buňky zůstávají nepoškozené. Další výzkumy ukázaly, že betanin má také protizánětlivé účinky, které mohou pomoci zmírnit příznaky spojené s astmatem a alergiemi .

Použití betaninu

  • Betanin se v mnoha zemích používá jako potravinářská přísada již od počátku 20. století.
  • V roce 1949 byl schválen Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv k barvení vína a piva, ale lze jej nalézt i v dalších potravinách, jako je zmrzlina, cukrovinky a pečivo.
  • Úřad FDA schválil jeho použití do 0,5 % celkové hmotnosti složek.
  • Evropská unie však povoluje až 5% koncentraci v ovocných šťávách nebo nápojích prodávaných na jejím trhu.
  • Kromě toho, že se betanin používá jako potravinářské barvivo, se díky svým adstringentním vlastnostem používá i v kosmetických a farmaceutických přípravcích, jako jsou zubní pasty a ústní vody.

sportovni-vyziva

Mezi zdraví prospěšné účinky betaninu mohou patřit

  • Léčba chudokrevnosti. Betanin může pomoci při léčbě anémie tím, že zvyšuje tvorbu červených krvinek. Protože také zvyšuje vstřebávání železa, může pomoci i při jeho nedostatku.
  • Protizánětlivé vlastnosti. Betanin má protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci snížit zánět způsobený artritidou nebo jinými zánětlivými stavy.
  • Antioxidační vlastnosti. Betanin je antioxidant, který může hrát roli v prevenci některých typů rakoviny a srdečních onemocnění (i když je zapotřebí dalšího výzkumu).
  • Bojuje proti růstu bakterií. Betanin může být také užitečný v boji proti růstu bakterií v ústech a krku, což by mohlo vést k celkově lepšímu zdraví ústní dutiny.

Pro Dudlu napsala: Marcela Kalousová

Vyberte si na Dudlu sportovní potřeby: