UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak odstranit ušní maz?

Když je řeč o odstraňování ušního mazu, většina lidí si pravděpodobně představí klasické vatové tyčinky neboli takzvané „uchošťoury“, jak se jim také říká. K čištění uší je používá spousta lidí. Věděli jste ale, že je tento způsob čištění uší nevhodný a dokonce vám může zadělat na nepříjemné problémy? V tomto článku se dozvíte, jak šetrně odstraňovat ušní maz tak, abyste svým uším neškodili a k čemu je takový ušní maz vlastně dobrý.

jak-odstranit-usni-maz

Jak nejlépe odstranit ušní maz? (Zdroj fotky: Freepik.com)

K čemu slouží ušní maz

Ušní maz (cerumen) je tekutina žlutohnědé barvy, která se tvoří v uchu. Skládá se z výměšků žlázek ve zvukovodu, odumřelých kožních buněk, uvolněných chlupů a nečistot, které se do uší dostaly zvenčí (prach, pyl apod.).

Plní hned dvě funkce:

  • udržuje v uchu optimální prostředí a vlhkost
  • chrání zvukovod a citlivou kůži kolem něj před uchycením patogenů, které by mohly vyvolat nežádoucí infekci


Za normálních podmínek ušní maz z ucha odchází samovolně a postupně díky samočistící schopnosti ucha. Není tedy nutné, ba ani zdravé snažit se ušní maz odstraňovat, pokud k tomu není důvod, odejde totiž většinou sám.

Nahromadění ušního mazu a ušní zátka

Některým lidem se tvoří ušního mazu více nebo mají zahnutý zvukovod a ušní maz pak může z ucha odcházet hůře, hromadit se uvnitř a vytvořit tuhou zátku, která ucpe zvukovod a následně způsobí problémy se sluchem, šelest či pískání v uchu nebo až poruchy rovnováhy.

Ušní zátka (cerumen obturans) je jedním z nejčastějších důvodů, které člověka vyženou k ORL specialistovi. Vzniká buď zhoršenou samočistící schopností ucha a následným hromaděním ušního mazu ve zvukovodu nebo si ji můžete způsobit sami, a to právě nevhodným čištěním uší tolik oblíbenými vatovými tyčinkami. Ty totiž ušní maz zatlačí hlouběji do zvukovodu a následně ho ucpou.

Odstranění ušní zátky

Ušní zátku se můžete pokusit odstranit i sami. Důležité je zátku zvlhčit, aby se uvolnila a následně vyplavila z ucha ven. Toho docílíte pomocí některého z volně dostupných přípravků z lékárny - ušních sprejů, olejů či jiných roztoků k tomu určených. Pokud by se zátku nedařilo odstranit doma, vyhledejte ORL lékaře, který vám ji odborně odstraní výplachem. Není se čeho bát, výplach není bolestivý.

sportovni-vyziva

Správné čištění uší

Jak už jsem zmiňovala, ucho má přirozenou schopnost samočištění. Ušní maz, který se ve zvukovodu vytvoří, z něj u většiny lidí zase také odejde. Děje se tak díky pohybům dolní čelisti a přirozeného odlupování odumřelých kožních buněk. Není tedy nutné uši nijak zvlášť čistit, úplně postačí si například navlhčeným hadříkem pravidelně vytírat ústí zvukovodu, kde se může ušní maz objevit.

Pokud ale máte pocit, že se vám ušního mazu tvoří více nebo trpíte na občasné zátky, můžete uši čas od času šetrně čistit. Na vatové tyčinky, ale rovnou zapomeňte, jak už jsem psala výše, jsou pro čištění uší nevhodné, neboť maz neodstraňují, ale zatlačují hlouběji do ucha. K čištění uší použijte speciální roztoky z lékárny a čistěte si je nanejvýš jednou týdně, ne častěji. Časté čištění uší totiž narušuje přirozené prostředí v uchu, zvukovod vysušuje a tím usnadňuje vznik infekce.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: