UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak přestat kouřit?

Kouření tabáku je bezesporu jedním s nejrozšířenějších nešvarů, na němž vzniká závislost, podobně jako na alkoholu, kofeinu či sladkostech. Že je zdraví škodlivé a navíc měsíčně stojí nemalé peníze, to víme asi všichni. Dobrou zprávou je, že rok od roku se počet kuřáků ve společnosti snižuje. Pokud i vy patříte mezi vášnivé kuřáky, neumíte si život bez cigarety představit a rádi byste s kouřením sekli, v tomto článku se dozvíte, jak si pomoci a jak to kritické období zvládnout co možná nejlépe a vyjít z boje jako vítěz.

jak-prestat-kourit
Jak dlouho trvá přestat kouřit? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Jak vzniká závislost na cigaretách?

Závislost na cigaretách se rozvíjí postupně a v několika stupních. Jako první se o slovo přihlásí takzvaná závislost sociální. Ta vzniká většinou proto, že chce dotyčný zapadnout do skupiny lidí, ať už ve škole, v práci či kdekoli jinde, kde je kouření normou.

Dále pak přichází na řadu závislost psychická, která se projevuje neodbytnými myšlenkami na cigaretu, těžko ovladatelnou chutí si zapálit, a to hlavně ve chvílích, které má dotyčný s kouřením už automaticky spojené – například u kávy, při čekání na autobus nebo třeba u piva.

Poslední je pak závislost fyzická, která je způsobena návykem na přítomnost nikotinu (což je látka obsažená v tabáku) v těle. Tělo si na dodávání nikotinu ve formě cigaret zvykne a ve chvíli, kdy je mu nikotin odepřen, dostaví se abstinenční příznaky. Silní kuřáci si obvykle potřebují zapálit velmi brzy po probuzení, často ještě před snídaní, a pak v každé volné chvilce, zejména když se dostaví nuda.

Abstinenční příznaky při odvykání kouření jsou podrážděnost, špatná nálada, zvýšená chuť k jídlu, a další.

sportovni-vyziva

Jak s kouřením seknout jednou pro vždy?

Než se odhodláte nadobro skoncovat s kouřením, mělo by být rozhodnutí pevné a přicházet od vás samotných, v žádném případě by nemělo být učiněno nedobrovolně a jen proto, že si to přeje někdo jiný.

Samozřejmě je dobré vyjít vstříc těm, které máte rádi, ale pokud rozhodnutí přestat kouřit vychází opravdu jen ze snahy zavděčit se ostatním a nikoli z vaší vlastní vůle a přesvědčení, nemusí to být dostatečně silná motivace k tomu to zdárně zvládnout.

Pokud jste ale rozhodnutí definitivně přestat a stojíte si za tím, zde máte několik tipů, jak to překonat a zařadit se mezi nekuřáky:

  • Stanovte si den D - Když se rozhodnete přestat kouřit, je dobré stanovit si jeden konkrétní den, kdy típnete poslední cigaretu a toho se držet.

  • Informujte své okolí - O svém rozhodnutí přestat kouřit je určitě dobré informovat i své okolí, například rodinu, přátele kuřáky nebo kolegy v práci, s nimiž jste chodili na kuřácké pauzy. Můžete jim to prostě oznámit nebo vysvětlit důvody, proč jste se rozhodli přestat, každopádně je důležité vytrvat a nenechat se případně přemluvit k cigaretě.

  • Domluvte se s někým dalším - Velkým přínosem a pomocí ve vaší odvykací kúře vám může být i to, když na to nebudete sami. Nejlepší je domluvit se s někým, kdo by taky rád přestal a pak se vzájemně podporovat a sdílet společné postřehy a pocity.

  • Ukliďte kolem sebe - V den D, kdy přestáváte kouřit, ukliďte kolem sebe. Vyhoďte všechny popelníky a zapalovače a odstraňte předměty, které by vám mohly kouření připomínat. Vyperte záclony a závěsy, ložní prádlo i oblečení a vše vyměňte za čisté, aby z ničeho nebyl cítit tabákový kouř, pokud jste kouřili doma.

  • Eliminujte stres - Stres je pro kuřáka velkým spouštěčem chuti na cigaretu, protože kouření je často jedním z prostředků, jak se zklidnit. Pokud to je trochu možné, zkuste se vyhýbat stresovým situacím nebo cigaretu nahradit nějakou zdravější variantou, jak bojovat proti nervovému vypětí.

    Naučte se relaxovat, zajděte si na masáž, začněte sportovat nebo cvičit jógu nebo vyhledejte pomoc odborníka, pokud si to situace žádá.

  • Zažeňte nudu - Kouření jde často ruku v ruce s nudou, proto jakmile se začnete nudit, nevíte co dělat a přepadne vás tradičně chuť na cigaretu, snažte se najít si nějakou činnost, která vás zaměstná – může to být procházka, úklid nebo cokoli, co vaši chuť si zapálit spolehlivě zažene.


Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: