Jak přestat pít alkohol?

Existuje mnoho druhů závislostí. Například závislost na čokoládě, drogách, jídle, počítači, telefonu, hubnutí, hazardních hrách .. je jich opravdu hodně. Dnes se ale budeme bavit o závislosti na alkoholu a jak se jí co nejlépe zbavit.

jak-prestat-pit-alkohol

Jak přestat pít alkohol? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Asi úplně prvním krokem, který člověk musí udělat, pokud chce přestat pít alkohol, je, že si tuto závislost musí přiznat. Ať už díky okolí nebo sám. Musí začít chtít se závislostí něco dělat. Těžko ovlivníte člověka a donutíte ho přestat pít alkohol, když opravdu sám nebude chtít přestat pít. Tento krok (jakožto první krok) bývá nejtěžší, protože mnoho lidí si svou závislost přiznává buď nikdy a nebo až už je za pět minut dvanáct.

To znamená, že i z pití alkoholu se mohou vyklubat zdravotní komplikace, které je už pak těžké zmírnit nebo vrátit zpátky. Tito lidé se většinou se závislostí obracejí na odborníky, protože je opravdu těžké se s tím vším vypořádat sám a většina to bez odborníka prostě nedokáže.

sportovni-vyziva

Druhým krokem (stejně zásadním jako je první krok) je motivace a vůle. Může to být cokoliv. Říká se tomu nejčastěji „záchytný bod“. Je opravdu důležité ho mít. Pokud se máte o koho opřít a s kým probírat své pocity a starosti, vaše trápení je poloviční, protože se o něj s někým podělíte. Tím záchytným bodem bývá třeba rodina, přítel, kamarádi, někdy i kariéra, touha se z toho dostat a začít nový, lepší život, aniž byste si každý den museli nalít rum, koňak, vodku nebo whisky.

A aniž byste museli vyvádět, pokud byste právě nedostali svou dávku, kterou za okolností, že jste závislí, potřebujete. Nejdůležitější je prostě přiznat si, že máte nějakou závislost a mít motivaci, abyste se vyléčili. Pokud tohle splňujete a máte, potom máte na padesát procent vyhráno a dále už to záleží na vás, jestli to nevzdáte a dotáhnete tento boj sám se sebou do konce.

Pro Dudlu napsala: Simona Holá