UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak vyčistit játra?

Jak je známo, játra jsou takovou „čističkou“ odpadních látek našeho organismu. Pomáhají zpracovávat živiny z potravy a zároveň filtrovat krev od toxických a odpadních látek. Svým životním stylem a stravovacími návyky můžeme našim játrům uškodit, ale i prospět. V tomto článku se dozvíte, co játrům nejvíce škodí a čím jim naopak můžete pomoci k očistě, detoxikaci a zdravému fungování.

jak-vycistit-jatra

Jak nejlépe vyčistit játra? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Co játrům škodí

Přestože játra jsou poměrně odolný orgán s výbornou regenerační schopností a snesou obrazně řečeno docela dost, je třeba mít na paměti, že i játra mají své limity a pokud se k nim nebudeme chovat hezky, můžeme si přivodit řadu nepříjemných potíží, které mohou vést v nejhorším případě až k jejich selhání.

 1. Alkohol

  Pravidelná a nadměrná konzumace alkoholu hraje v rozvoji jaterních onemocnění jasný prim. Způsobuje jaterní cirhózu, což je choroba, kterou nelze účinně léčit a většinou vyžaduje transplantaci jater.
 2. Nezdravá strava

  Játrům neprospívá dlouhodobě nevhodná strava plná živočišných tuků a cukrů, průmyslově zpracované potraviny s obsahem všemožných přidaných chemických látek, éček apod. Pokud člověk navíc trpí obezitou, je riziko poruchy jaterních funkcí několikanásobně vyšší.
 3. Léky

  Pomalým, za to ale nebezpečným zabijákem zdravých jater je nadužívání některých běžně dostupných léků, především těch s obsahem paracetamolu. Paracetamol zatěžuje játra v podobné míře jako alkohol, však také předávkování tímto lékem může způsobit jejich selhání.
 4. Virová hepatitida

  Hepatitida neboli žloutenka je infekční virové onemocnění, které může funkci jater poznamenat. Proti žloutence typu A a B již existuje očkování, proti žloutence C však nikoli, proto je důležité dbát na prevenci. Ta spočívá především v důsledné hygieně rukou a zvlášť u žloutenky typu C, která patří mezi sexuálně přenosné choroby, pak v ochraně při pohlavním styku (kondom).


Jak si udržet zdravá játra

Odpověď na tuto otázku je jednoduchá - pokud možno co nejvíce eliminovat výše popsané rizikové faktory, které játrům škodí:

 • Omezit pití alkoholu
 • Dbát na zdravou stravu - vyhýbat se smaženým pokrmům a polotovarům z obchodů
 • Živočišné tuky nahrazovat rostlinnými
 • Dodržovat dostatečný pitný režim s důrazem na neslazené a neochucené nápoje - nevhodné jsou limonády
 • Léky užívat jen v opodstatněných případech a v případě trvalých lékových medikací (např. při užívání léků proti epilepsii) podstupovat pravidelně jaterní testy
 • Dodržovat zásady hygieny jako prevenci žloutenky

sportovni-vyziva

Jak detoxikovat játra

Pokud chcete zahájit detoxikační kúru k pročištění jater, základem je vyloučit vše, co játrům škodí. Kúra zahrnuje omezení alkoholu, tučných a mastných jídel, vynechání pití kávy. Ke zdravému životnímu stylu a vyváženému jídelníčku můžete přidat také potraviny, které pomohou vaše játra vyčistit:

 • ostropestřec mariánský – čaj z ostropestřce pomáhá regeneraci jater, není však vhodný pro děti a těhotné a kojící ženy
 • čerstvá šťáva z grapefruitu
 • česnek – s ním opatrně, může způsobovat trávicí potíže, v rozumných dávkách ale prospívá játrům
 • listová zelenina – špenát, zelí, salát, rukola
 • kurkuma


K detoxikaci jater můžete vyzkoušet také různé potravinové doplňky z lékárny. Pamatujte, že ze všeho nejdůležitější je prevence. Ta zahrnuje již tolikrát zmiňovaný zdravý životní styl – nezatěžující jídelníček zaměřený na dušená a vařená jídla plná zeleniny, omezení alkoholu a pitný režim.


Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: