UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak zhubnout?

Jak zhubnout? Otázka, která je jakýmsi průvodním jevem toho, čemu říkáme moderní a vyspělá civilizace. Přirozený hon za potravou nahradil opačný hon – za schopností si odepřít její přemíru. Výše zmíněná fundamentální otázka rezonuje celou naší kulturou. Existuje k ní nespočet vědeckých, odborných i méně vědeckých a zcela neodborných či dočista pošetilých přístupů. Není možné získat ani stručný přehled v jednom krátkém článku. Zaměřím se proto na to, co mě osobně pomohlo a co mě oslovuje.

jak-zhubnout

Cviky jak zhubnout (Zdroj fotky: Freepik.com)

Jídlo až na prvním místě

Navzdory různým řečem stále platí, že hubnout lze jen tehdy, když bude energetický příjem alespoň o něco nižší než výdej. Spočítat si přesně kalorie je ovšem nemožné. Můžete to zkoušet, spousta lidí to dělá, ale je to marná, úmorná a v podstatě zbytečná práce. Můžete to zkusit jednodušeji a s rozumem.

Hubnutí a zdravý životní styl mají dvě složky. Stravování a pohyb. Stravování je ta důležitější část. Správné stravování tvoří třeba dvě třetiny úspěchu. Možná víc. Je čas se s tím smířit. Tloušťka se nedá „odhýbat“. Všichni manuální pracovníci by museli být štíhlí jako proutek – ale není tomu tak. Profi sportovci nejsou štíhlí, protože se hýbou, ale protože se dobře stravují. Tečka.

sportovni-vyziva

A jak se dobře stravovat?

Není to tak složité. Stačí přemýšlet. Kamenem úrazu jsou především cukry, rozumějte přidané cukry. Ty jsou dnes bohužel skoro ve všem v podobě bílého cukru nebo různých glukozových a fruktózových sirupů. Nejhorší jsou samozřejmě sladkosti. Další hrůza jsou uzeniny a masné výrobky obecně především kvůli obrovskému obsahu soli – navíc ne obyčejné, ale uzenářské, dusitanové, potenciálně karcinogenní. A pokračuje to dalšími průmyslově zpracovanými výrobky: konzervami, polotovary apod.

Vsaďte na čerstvé jídlo, hodně zeleniny, celozrnné pečivo, luštěniny, kvalitní mléčné výrobky bez přidaných cukrů (ano, cukry jsou mnohem větší zlo než tuky), libová masa. A především všeho s mírou, to je základ. Jezte méně, ale za to kvalitně. Kvalitní jídlo vás zasytí a dodá živiny, takže nemusíte jíst moc. Nekvalitní jídlo je jen vata, která vás nutí jíst dál a dál a nedává vám nic než prázdné kalorie.

Pro Dudlu napsal: Michal Vašek | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: