Jak zhubnout stehna?

Abychom si udělali jasno hned na začátku. Stehna se nedají zhubnout. Tedy ne jen tak nějak samostatně. Stejně tak nejde takto zhubnout břicho, boky ani jinou část těla. Představa, že například cvičením sed-lehů zhubneme pneumatičku na břiše pramení z naprostého nepochopení, jak celá tahle záležitost s hubnutím a fungováním našeho těla vlastně pracuje.

jak-zhubnout-stehna

Jak zhubnout stehna (Zdroj fotky: Freepik.com)

Tělo nikdy nespaluje tuk zrovna z partie, jejíž svaly jsou namáhány. Spaluje tuk vždy z celého těla bez ohledu na to, který sval se zrovna zapojuje do činnosti. Nespaluje ho však rovnoměrně, ale na základě genetických a dalších předpokladů a okolností. Pokud jsou stehna vaše „problémová partie“ – znamená to, že tukových zásob je zde prostě větší hustota – a hubnutí zde bude pomalejší, i kdybyste stehna žhavili v ohni.

Takže v první řadě zapomeňte na myšlenku hubnutí stehen. Zaměřte se na myšlenku efektivního spalování tuků jako takového. Jak na to? Především správnou, zdravou a přiměřenou stravou. Příprava kvalitních a vyvážených jídel však může být časově náročná. Výživový program The 1:1 Diet vám s asistencí osobního výživového poradce sestaví hotový jídelníček na míru a pomůže i s jeho dodržením. Pohyb pak slouží jako urychlovač či doplněk. Ale pojďme se soustředit právě na tuto složku.

Velké cviky, velké partie

Pro spalování tuků platí totéž pravidlo jako pro nabírání svalové hmoty nebo síly. Nejúčinnější jsou „největší“ cviky. Tedy takové, které komplexně zapojují velké svalové partie nebo co nejvíce svalových partií. Které to jsou? Dřepy, mrtvé tahy a další varianty cviků, které protáhnou celou kostru.

Pokud vám jde o ztrácení objemu, nikoli nabývání svalové hmoty, provozujte je bez zátěže v sériích o velkém počtu cviků. Skvělý na hubnutí je samozřejmě taky běh, ale i plavání, jízda na kole či bruslích, veslování a další převážně aerobní činnosti.

sportovni-vyziva

Aerobní a anaerobní zátěž

Aerobní zátěž je jednoduše řečeno dlouhotrvající a s relativně nízkou intenzitou. Typicky vytrvalostní běh. Anaerobní zátěž je krátká, ale intenzivní. Například sprint nebo vzpírání. Při té první dochází postupem času k odebírání energie přímo z tukových zásob. Při té druhé se spalují zásoby glykogenu – tedy cukru.

Má tedy pro hubnutí smysl jen aerobní aktivita? Rozhodně ne. Ta anaerobní podporuje sekundární spalování. Utváří více svalové hmoty, svalová hmota je energeticky náročná, a tudíž dlouhodobě spaluje více tuků, i když nic moc neděláte.

Pro Dudlu napsal: Michal Vašek

Vyberte si na Dudlu sportovní potřeby: