Prasklá žilka v oku - co je příčinou?

Určitě jste někdy také slyšeli o prasknuté žilce v oku. Spousta lidí se ale pozastavuje nad tím, proč se to děje. Pojďme si to tedy více rozebrat a objasnit v tomto článku.
Já s tím osobně zkušenost nemám, ale plno žen, které porodily, ano. Je to úplně jednoduché.

praskla-zilka-v-oku-co-je-pricinou
(Zdroj fotky: Freepik.com)

Jedná se totiž o to, že když žena otěhotní, v jejím bříšku roste samozřejmě i její miminko a roste i jeho váha. S tímto jevem souvisí mnohem větší zatížení těla. A to se samozřejmě projeví i na samotném těhotenství. Některé maminky mohou začít opravdu bolet záda právě z tohoto důvodu. Jenže to se pořád netýká té prasklé žilky v oku, o které se bavíme, že ano?

Teď už se dostáváme k podstatě věci. Dostáváme se k samotné věci, která ukončuje konec těhotenství - a tou je samozřejmě porod. Porod, kterého se plno budoucích maminek bojí. A je to samozřejmě úplně přirozené, protože většinou porod bývá docela bolestivý.

sportovni-vyziva

Jak to souvisí s prasklou žilkou v oku?

Jednoduše. Když žena začne rodit, přicházejí silné kontrakce. A je to takový obrovský tlak na tělo, že v momentě tlačení prostě můžou popraskat žilky v očích, pokud je rodička má otevřené. Samozřejmě stát se to opravdu nemusí, ale ta pravděpodobnost popraskání žilek je opravdu vysoká a plno rodiček se s tím už bohužel setkalo.

K tomu lze asi říct jenom jedna věc. Pokud jste žena, otěhotněla jste, jste na konci těhotenství a budete rodit, můžu vám dát jednoduchý tip, který by vám snad mohl hodně pomoct. A jaký že je to tip?

Úplné jednoduchý. Až při porodu přijdou kontrakce a začněte takzvaně "tlačit", zavřete oči. Protože v případě, že je nezavřete, to riziko popraskání žilek tam opravdu je. A to přece nechcete. Přeji vám, aby vám porod dopadl co nejlépe a aby jste se popraskaným žilkám všechny obloukem vyhnuly. Držím vám všem palce.

Pro Dudlu napsala: Simona Holá

Vyberte si na Dudlu sportovní potřeby: