Jak namíchat modrou barvu?

Každý z nás má nějakou oblíbenou barvu a té dává přednost před ostatními. Pokud jste milovníci modré, možná jste si už někdy položili otázku, jak ji můžete namíchat. Pojďme si tedy probrat více v tomto článku.

Možná to spousta z vás neví, ale modrá barva patří mezi takzvané základní (neboli primární) barvy, což znamená, že samotná modrá nelze namíchat. Mezi další primární barvy patří žlutá a červená.

Dobrou zprávou ale je, že z modré můžeme vytvořit plno jejích odstínů, které jsou určitě taky krásné. Jak například můžeme namíchat tyrkysovou, která má k samotné modré barvě nesmírně blízko?

Tyrkysové barvy docílíme tak, když smícháme dvě základní (primární) barvy - modrou a žlutou. Pokud chcete tmavější tyrkysovou, stačí přidat kapičku bílé. Pokud jste spíše favorité světlejších odstínů, přidejte bílé více. Čím více bílé, tím bude odstín tyrkysové světlejší.
 

potreby-pro-kutily

Jak se hodí modrá do interiéru a jaká je to barva - "studená", nebo "teplá"?

Modrá se řadí do studených barev. Do interiéru se hodí skvěle. Modrá barva lidem hodně připomíná moře, takže pokud se ocitnete v modré místnosti, můžete se cítit trochu jako u moře. Záleží pouze na vás, jaký odstín modré preferujete, každému se totiž líbí jiný. A jak modrou zkombinovat s okolním nábytkem?

Jestliže u vás doma převládá nábytek v žluté, zlaté, nebo stříbrné barvě, skvěle se do interiéru na stěny hodí modrá tyrkysová barva. Inkoustově modrá barva se zase hodí k šedému, bílému nábytku a nebo světlému dřevu.

Pokud zbožňujete ledově modrou barvu a chtěli byste ji na stěně, bylo by dobré dokoupit většinu nábytku v pastelových barvách (jako například vanilkově žluté, nebo pleťové růžové).

A co se k hodí k takové té pohádkové pomněnkové modři na stěně? Zde se naopak hodí červený, nebo žlutý nábytek a nejlépe z tmavého dřeva.
 
Pro Dudlu napsala: Simona Holá