Jak odvápnit kávovar?

Patříte mezi milovníky chutné a voňavé kávy a rádi si ji pravidelně dopřáváte z kávovaru v pohodlí vašeho domova? Pak vás nemine nutná pravidelná údržba tohoto spotřebiče, která je klíčem ke správnému provozu a dlouhé životnosti. Jednou z důležitých činností v oblasti péče o kávovar, na kterou byste rozhodně neměli zapomínat, je jeho odvápnění.

jak-odvapnit-kavovar

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Obzvláště pokud máte u vás doma tvrdou vodu a potýkáte se s vodním kamenem, pak tento krok musíte provádět častěji, jinak by mohlo dojít k poškození přístroje. Kromě toho může vodní kámen dokonce i ovlivnit výslednou chuť kávy, což není zrovna příliš žádoucí. Jak tedy takový kávovar co nejúčinněji odvápnit a zbavit ho tak nežádoucích usazenin vodního kamene?

Jednou z možností, jak účinně a efektivně odvápnit kávovar, je použití různých chemických přípravků. Pomoci vám ale mohou i nejrůznější přísady, které nejspíš budete mít běžně ve vaší kuchyni. Těmi domácími pomocníky jsou ocet a jedlá soda. A jak na to? Jednu lžíci jedlé sody s míchejte s 1 l teplé vody. U octa pak postupujte tak, že smícháte 250 ml octa s 1 l teplé vody. Roztok s jedlou sodou nebo octem důkladně promíchejte a ten pak nalijte do zásobníku kávovaru určeného na vodu.

potreby-pro-kutily

Kávovar zapněte a nechte protéct přibližně polovinu obsahu ze zásobníku na vodu. Poté vyčkejte přibližně půl hodiny a následně tento proces opakujte a nechte tak kávovarem protéct i zbytek tekutiny. Poté ještě nezapomeňte celou akci 2x – 3x zopakovat s čistou vodou, aby se kávovar kompletně pročistil. A je hotovo.

V závislosti na tvrdosti vaší vody a také na četnosti používání kávovaru tento proces provádějte přibližně 1x do měsíce. Tvrdost vody si můžete také ověřit pomocí speciálních testovacích pásků. Modernější typy přístrojů se vám už o nutné odvápnění přihlásí sami, takže si to nemusíte hlídat.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si vychytávky do kuchyně:

Pokračujte v čtení blogu: