UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak vyčistit troubu?

Trouba má své čestné místo v každé domácnosti, kde se peče. Často se ale stane, že se zanese mastnotou a připáleninami a jelikož se málokomu chce troubu čistit pravidelně či snad po každém pečení, mnohdy se špína nastřádá a pak může být velmi obtížné ji odstranit. V tomto článku se dozvíte, jak svoji znečištěnou troubu vyčistit snadno a pokud možno bez ztráty nervů.

jak-vycistit-troubu

Jak dobře vyčistit troubu (Zdroj fotky: Freepik.com)

Jak jednoduše vyčistit troubu

  1. Před čištěním z trouby vyjměte rošty a plechy - trouba se vám bude lépe čistit, když bude prázdná. Rošt pak umyjte zvlášť nejlépe ve vaně či sprchovém koutu.

  2. Pro efektivnější čištění trouby ji předem trochu vyhřejte, nejlépe na teplotu okolo 40°C – nečistoty půjdou snáze dolů a prostředky budou lépe účinkovat.

  3. Na čištění trouby vždy používejte buď prostředky přírodní (viz níže) nebo čističe přímo určené na trouby, jakékoli jiné by mohly její povrch znehodnotit.

  4. Během čištění trouby se vždy vyvarujte čištění ventilátoru.

  5. Na čištění trouby nikdy nepoužívejte drátěnku ani jiné ostré předměty, nenávratně by poškrábaly její povrch. Pokud se v troubě nachází zvlášť odolné nečistoty, použijte třeba plastovou či dřevěnou špachtli. Na hůře dostupná místa se nebojte použít starý zubní kartáček.


Prostředky pro čištění trouby

Prostředků na čištění trouby najdete na trhu nespočet, zakoupíte je v každé drogerii. Víte ale, že to jde i bez chemie? Pokud chcete šetřit životní prostředí nebo se snažíte vést netoxickou domácnost, pak tu mám pro vás několik tipů, jak si vyrobit účinný prostředek na čištění trouby i doma, navíc za pár korun a ze surovin, které máte běžně ve spíži.

Pasta z jedlé sody

Budete potřebovat:

  • ½ hrnku jedlé sody
  • teplá voda


Postup:

Jedlou sodu rozmíchejte s několika lžícemi teplé vody tak, aby vznikla poměrně hustá, ale dobře roztíratelná pasta. Vzniklou směsí pak rozetřete po vnitřku trouby (vyhněte se topným tělesům) a zaměřte se zejména na místa, která jsou znečištěná nejvíce. Troubu zavřete, nechte působit přes noc a druhý den pastu setřete vlhkým hadříkem, který můžete pro větší efekt namočit do octa. Tím, jak bude pasta působit, půjdou nečistoty snáze odstranit.

Pasta z octa a soli

Budete potřebovat:

  • ½ hrnku soli
  • ocet


Postup:

Smíchejte sůl s octem tak, aby vznikla hustší pasta. Tu pak naneste na znečištěná místa v troubě, nechte alespoň hodinu působit a nakonec setřete vlhkým hadrem.

Ocet

Není-li trouba znečištěná příliš, vystačíte i se samotným octem. Troubu předem nahřejte klidně na vyšší teplotu (okolo 100°C), ocet nalijte do rozprašovače a jednoduše s ním postříkejte vnitřek trouby. Až trouba vychladne, důkladně ji vytřete vlhkým hadříkem.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si vychytávky do kuchyně:

Pokračujte v čtení blogu: