UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak na vodní kámen?

Vodní kámen dokáže pěkně pocuchat nervy – velmi rád se usazuje na vodovodních bateriích, v toaletě a hromadí se ve všech domácích spotřebičích, které pracují s vodou (rychlovarná konvice, myčka na nádobí, pračka, žehlička, kávovar a další). Nejen že nevypadá dobře na pohled, ale může taky pořádně uškodit, protože pevné usazeniny minerálů z vody dovedou ucpat potrubí a poškodit spotřebiče. Z čeho vodní kámen vzniká a jak se ho zbavit?

jak-na-vodni-kamen

Jak na silný vodní kámen na wc? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Co je vodní kámen?

Vodní kámen je pevná usazenina vápenatých a horečnatých solí, které se uvolňují z vody. Jeho hlavní složkou je uhličitan vápenatý. Vodní kámen může mít různou barvu, nejčastěji je bělavý až světle šedý, v závislosti na obsahu minerálů ale může být i nažloutlý či dokonce červenohnědý. Platí, že čím tvrdší voda vám teče z vodovodu, tím větší je pravděpodobnost, že se bude tvořit vodní kámen a usazovat se na místech, kde ho rozhodně nechcete. Co s tím?

Odstranění vodního kamene

Na vodní kámen platí běžné prostředky, které máte doma, takže ani není nutné podniknout cestu do drogerie. Jak a čím vodní kámen nejlépe odstranit?

  1. Ocet

    Ocet je v boji s vodním kamenem doslova přeborník. Nejenže s ním dokonale zatočí, ale ještě ušetří vaši peněženku od zbytečných výdajů. Octem můžete ošetřit všechna místa i spotřebiče, kde se vodní kámen usadil – můžete s ním vyčistit zanesenou záchodovou mísu, pračku, myčku, žehličku, rychlovarnou konvici, kávovar i vodovodní baterie (ty jako bonus zanechá krásně lesklé).

  2. Citronová šťáva

    Stejně jako ocet, také šťáva z citronu, případně kyselina citronová umí zatočit s vodním kamenem. Zde se ale vyvarujte čištění lesklých povrchů (např. vodovodních baterií), kyselina obsažená v citronu by je mohla poškodit.

  3. Jedlá soda

    Dalším pomocníkem při odstraňování vodního kamene z míst, kde nemá co dělat, je obyčejná jedlá soda. Hodí se především na omývání obkladů v koupelně a kuchyni, na vodovodní baterie, ale oceníte ji také při čištění pračky. Pro lepší účinek ji můžete smíchat s octem či citronovou šťávou a vzniklou směsí vyčistit zanesené povrchy.

  4. Zubní pasta

    Možná jste to doposud nevěděli, ale zubní pasta dokáže taktéž zbavovat povrchy od usazenin vodního kamene. Nápomocná vám bude především při mytí povrchů v koupelně a kuchyni nebo při čištění žehličky.

potreby-pro-kutily

Jak předcházet vzniku vodního kamene?

Nepříjemným usazeninám vodního kamene lze účinně předcházet. Mějte na paměti, že prevence je to nejlepší, co můžete udělat nejen pro vaše domácí spotřebiče, ale i pro svoje nervy. Na trhu jsou dostupné různé přípravky, které brání vzniku vodního kamene, například prášky a tablety do pračky či myčky. Všechny kritické spotřebiče, v nichž se vodní kámen rád usazuje, také pravidelně čistěte výše uvedenými pomocníky.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si potřeby pro kutily:

Pokračujte v čtení blogu: