UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak postavit pergolu?

Pergola je oblíbenou součástí okolí domu, potažmo zahrady. Poslouží vám k nejrůznějším účelům jako je posezení nebo přístřešek pro auto. Kromě praktičnosti je zároveň i zajímavým exteriérovým prvkem. Umožní vám vytvořit si příjemné a útulné zátiší pro letní večery. Jak si takovou pergolu můžete postavit svépomocí? Dřevěnou pergolu si hravě zvládnete postavit i se základním kutilským vybavením. Potřebovat budete vodováhu, žebřík nebo schůdky, kotevní patky, lazuru na ochranu dřeva, sadu nářadí, měřící pomůcky, vrtáky, tyče a další.

jak-postavit-pergolu

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Nejprve budete muset vybrat vhodné dřevo pro stavbu pergoly. Čím víc bude takové dřevo měkčí, tím lépe se vám s ním bude pracovat. Jeho nevýhodou je ovšem nižší odolnost. Pokud se rozhodnete pro pergolu bez zastřešení, pak můžete zvolit i dřevo tvrdší. To pak snáze odolná nepříznivým povětrnostním podmínkám.

Ideálním řešením pro vybudování stabilní a odolné pergoly jsou vybetonované základy. Do nich se následně umístí kotevní patky, a to do nezámrzné hloubky 90 cm, na které se namontují sloupky. Pomocí provizorního bednění si následně označíte prostor pro betonáž. Vykopané základy je nutné vysypat kamenivem. Důležité je následné zhutnění pomocí vibrační desky. Poté bude místo připraveno pro položení zámkové dlažby a obrubníků

potreby-pro-kutily

Sloupky se musí umístit do kotev a následně se upevňují šroubovou svěrkou. Pomocí vodováhy si ověřte kolmost vyrovnaných sloupků. Následně sloupky přišroubujte. Na čepové spoje můžete namontovat ještě výztužné vzpěry.

Poté přijde řada na přišroubování přední vaznice s následným položením střešních krokví a přišroubováním pomocí dlouhých vrutů. Na střešní konstrukci následně přijdou ještě střešní latě. Jako krytinu můžete použít polykarbonátové desky, na které se našroubují hliníkové zakrývací profily a ukončovací profily.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si potřeby pro kutily:

Pokračujte v čtení blogu: