Jak postavit udírnu?

Pokud máte zahradu, pak se vám na zahradě bude hodit nějaké to místo k tepelné úpravě pokrmů. Tím může být krb, gril nebo třeba udírna. Tu si dokonce můžete postavit svépomocí. A jak na to? Není to nic složitého, stačí jen mít tu správnou představu.

jak-postavit-udirnu

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Poté, co si vyberete vhodné místo pro udírnu, můžete se pustit do samotné výstavby. Nejprve si vytvořte vhodné topeniště, bez kterého se neobejdete. To může být z ocelového plechu nebo z cihel. V topeništi budete rozdělávat oheň, který bude postupovat kouřovodem do udírny samotné.

Nejprve budete muset vykopat základy, bez kterých se neobejdete. Vykopejte jámu o hloubce 20 cm a velikosti čtverce. Rozměry jámy musí odpovídat rozměrům udírny samotné. Z jámy pak dále povede žlábek na kouřovod. Kouřovod jako takový musí mít alespoň minimální spád, a to z důvodu snadnějšího odvodu kouře do udírny. Zároveň je důležitá i jeho těsnost. Měl by být v délce cca 2 metry. Jeho rozmezí by mělo být 150-300 cm.

Žlábek na kouřovod je nutné vylít betonem. Následně jej vyskládejte pomocí cihel, a to po dně a po stranách. Jedna vrstva cihel a betonu pak přijde i na jeho vrchní část. Kouřovod by měl končit otvorem vedoucím do udírny. Nad tímto otvorem pak postavíte samotnou udírnu.

Následně vylejte zbytek jámy na udírnu betonem a pomocí ztraceného bednění ji obložte do tvaru čtverce. Ztracené bednění může být v jedné nebo i více řadách, záleží na vás. Základem konstrukce samotné je pak dřevěná bedna s dvířky. Vyrobte si kostru s dřevěných hranolů o velikosti 50x50 mm.  Hranoly smontujte pomocí vrutů. K následnému obložení se hodí OSB desky nebo dřevěné palubky. Pak přichází na řadu střecha. Zvolte si sedlovou nebo plochou variantu, to už je na vás. V případě komínu je nutná záklapka. Můžete jej i částečně zakrýt dřevem a zamezit tak nežádoucímu úniku kouře.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení