Jak postavit udírnu?

Pokud máte zahradu, pak se vám na zahradě bude hodit nějaké to místo k tepelné úpravě pokrmů. Tím může být krb, gril nebo třeba udírna. Tu si dokonce můžete postavit svépomocí. A jak na to? Není to nic složitého, stačí jen mít tu správnou představu.

jak-postavit-udirnu

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Poté, co si vyberete vhodné místo pro udírnu, můžete se pustit do samotné výstavby. Nejprve si vytvořte vhodné topeniště, bez kterého se neobejdete. To může být z ocelového plechu nebo z cihel. V topeništi budete rozdělávat oheň, který bude postupovat kouřovodem do udírny samotné.

Nejprve budete muset vykopat základy, bez kterých se neobejdete. Vykopejte jámu o hloubce 20 cm a velikosti čtverce. Rozměry jámy musí odpovídat rozměrům udírny samotné. Z jámy pak dále povede žlábek na kouřovod. Kouřovod jako takový musí mít alespoň minimální spád, a to z důvodu snadnějšího odvodu kouře do udírny. Zároveň je důležitá i jeho těsnost. Měl by být v délce cca 2 metry. Jeho rozmezí by mělo být 150-300 cm.

Žlábek na kouřovod je nutné vylít betonem. Následně jej vyskládejte pomocí cihel, a to po dně a po stranách. Jedna vrstva cihel a betonu pak přijde i na jeho vrchní část. Kouřovod by měl končit otvorem vedoucím do udírny. Nad tímto otvorem pak postavíte samotnou udírnu.

potreby-pro-kutily

Následně vylejte zbytek jámy na udírnu betonem a pomocí ztraceného bednění ji obložte do tvaru čtverce. Ztracené bednění může být v jedné nebo i více řadách, záleží na vás. Základem konstrukce samotné je pak dřevěná bedna s dvířky. Vyrobte si kostru s dřevěných hranolů o velikosti 50x50 mm.  Hranoly smontujte pomocí vrutů.

K následnému obložení se hodí OSB desky nebo dřevěné palubky. Pak přichází na řadu střecha. Zvolte si sedlovou nebo plochou variantu, to už je na vás. V případě komínu je nutná záklapka. Můžete jej i částečně zakrýt dřevem a zamezit tak nežádoucímu úniku kouře.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si na Dudlu potřeby a vychytávky pro kutily: