UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak vyčistit rychlovarnou konvici?

Rychlovarná konvice je bezesporu jedním z nejpoužívanějších domácích spotřebičů, který nechybí snad v žádné kuchyni. Stisknutím jednoho tlačítka v ní uvaříme vodu během několik minut, usnadňuje nám vaření i úklid. Víte ale, že je nutné čas od času rychlovarnou konvici vyčistit a zbavit ji usazeného vodního kamene?

jak-vycistit-rychlovarnou-konvici

Jak rychle vyčistit rychlovarnou konvici? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Péče o rychlovarnou konvici

Aby nám konvice sloužila co nejdéle a zároveň bylo její používání zdravotně nezávadné, je třeba se o ni patřičně starat. Je to logické – v rychlovarné konvici vaříme dnes a denně vodu, klidně i několikrát za den. V závislosti na tvrdosti vody se dříve či později začne tvořit vodní kámen, který může nejen zhoršit fungování konvice (pomalejší ohřev vody, přehřívání, změněná chuť nápojů), ale dokonce škodit našemu zdraví – usazeniny uvnitř konvice jsou totiž živnou půdou pro nejrůznější choroboplodné zárodky (bakterie, plísně), které sice varem zahubíte, ovšem toxické látky, které vylučují, ve vodě zůstanou a mohou nám dále škodit. Je tedy dobré varnou konvici jednou za čas vyčistit a odvápnit. Jak na to?

Odvápnění pomocí octa

Ocet je výborným pomocníkem nejen při vaření a zavařování, ale také v domácnosti – vodního kamene zbaví cokoli, můžete ho tedy použít i na rychlovarnou konvici. Postup je takový, že si připravíte roztok vody a octa v poměru 1:1, nalijte do konvice, přiveďte k varu a po té nechte alespoň půl hodiny roztok v konvici působit. Nakonec obsah konvice vylijte, houbičkou omyjte zbytky usazenin a několikrát propláchněte čistou vodou, abyste konvici zbavili octového zápachu. Někdy je nutné celý proces i několikrát zopakovat, především v případě, že je vrstva vodního kamene silnější.

Odvápnění pomocí jedlé sody

Jedlá soda je dalším mocným pomocníkem, který stojí jen pár korun, ale umí zázraky. Pro čištění rychlovarné konvice pomocí jedlé sody smíchejte dvě lžičky jedlé sody s pěti až šesti lžícemi vody, nalijte roztok do konvice a nechte působit přes noc. Ráno k jedlé sodě přilijte libovolné množství vody a přiveďte k varu. Nakonec vodu z konvice vylijte, očistěte konvici houbičkou od zbytků usazenin a nečistot a propláchněte studenou vodou. Konvici můžete začít hned používat tak, jak jste zvyklí. Rychlovarnou konvici můžete vyčistit také pomocí speciálních přípravků k tomu určených, např. rozpustných tablet.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si vychytávky do kuchyně:

Pokračujte v čtení blogu: