Jak postavit zahradní domek?

Zahradní domek je praktickým doplňkem, který vám poslouží k uložení různých věcí jako je sekačka, nářadí, zahradní nábytek, jízdní kola a další věci. Na trhu se můžete setkat s několika variantami, jako je plastový, plechový nebo dřevěný zahradní domek. Pokud vám žádný z nabídky obchodů nevyhovuje nebo vás odradila jejich cena, pak si můžete takový zahradní domek postavit i svépomocí. Navíc k takové to stavbě nepotřebujete ani žádné stavební povolení, pokud dodržíte maximální zastavěnou plochu do 25 m2, výšku do 5 m a umístění alespoň 2 m od sousedního pozemku. A jak na to?

jak-postavit-zahradni-domek

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Pokud jste se rozhodli postavit si zahradní domek ze dřeva, máte hned několik možností. Poté, co se rozhodnete pro konkrétní design, můžete si připravit všechno potřebné. Hodit se vám bude vrtačka, kladivo, metr, žebřík, fréza na dřevo, spojovací a další potřebný materiál. Z materiálu jsou to dřevěné trámy, desky, dokončovací lišty, dveře a okna.

Prvním krokem bude důkladná příprava podkladu pro domek na nářadí. Budete muset vykopat základy a následně na betonové patky přichytíte podlahový rošt z dřevěných hranolů na jehož vrchní části jsou tzv. OBS desky. Čím větší zahradní domek bude, tím pevnější by základy měly být. OSB desky bude také potřeba natřít speciální vrstvou, která zabrání vniknutí vlhkosti. Výše podlahového roštu by měla být cca 10 cm od země. Poté přijdou na řadu obvodově stěny zahradního domku z předem na míru nařezaných dřevěných hranolů. Na ty se pak přišroubují OSB desky. Ty pak obložte palubkami. Následně namontujte dveře a případně okna. Poté budete stát také před otázkou jakou zvolit střešní krytinu. Ta může být ze střešních tašek nebo třeba z asfaltového šindele. Po stranách střechy pak můžete umístit okap, jehož konec se dá svést do sudu a využívat pak dešťovou vodu na vaší zahrádce.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení