UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak řezat molitan?

Už jste řezali molitan? Víte, jak? Řezání molitanu je skvělý způsob, jak začít ve světě cosplaye. Je levný, snadno se řeže a lze ho použít na různé věci. Řezání molitanu je běžnou prací modelářů, řemeslníků a kutilů.

jak-rezat-molitan

Druhý molitanu

Existují dva základní typy molitanu: extrudovaný polystyren (XPS) a expandovaný polystyren (EPS). Oba jsou lehké a snadno se řežou, ale každý typ má jiné vlastnosti, které ovlivňují, jak by se s nimi mělo zacházet.

Molitan XPS se dodává v různých hustotách. Čím vyšší je hustota, tím je pevnější. Čím nižší hustota, tím snadněji se promáčkne nebo poškodí. Z tohoto důvodu se většina molitanu XPS prodává s ochranným krytem, který zabraňuje jejich poškrábání během přepravy a skladování. Před řezáním molitanu XPS odstraňte všechny ochranné kryty, abyste odhalili bílý povrch pod nimi.

Co budete potřebovat?

První věc, kterou budete potřebovat, jsou dobré nůžky. Čím delší, tím lepší, ale příliš s nimi neblbněte. Nechcete, aby byly příliš těžké, jinak by vás z nich po chvíli mohla začít bolet ruka.

Dále budete potřebovat něco, čím budete řezat pevnější materiál. Převážně nůž. Nůž je docela jednoduchý, ale na řezání pěnových desek je to vše, co opravdu potřebujete.

Pokud používáte tenčí listy pěnové desky (například z obchodu s kancelářskými potřebami), měli byste si vystačit jen s nůžkami. Jestli však používáte silnější desky, například z obchodu pro řemeslníky nebo domácí kutily, budete pravděpodobně chtít použít také nůž, protože samotné nůžky nebudou schopny desku dostatečně snadno proříznout a místo řezání ji nakonec roztrhnou.

Teď, když máme připravené nástroje, se můžeme pustit do práce!

potreby-pro-kutily

Práce s nožem?

Pomocí nože prořízněte pěnu dlouhými tahy namísto krátkých. Delší tahy mohou zabránit poškození nože nebo otupení ostří, pokud nemáte přístup k brouskům nebo náhradním nožům.

Vroubkovaná čepel může také fungovat lépe než čepel bez zubů, protože má tendenci déle držet při řezání silných kusů molitanu, aniž by na horních plochách tak snadno sklouzávala, jako se to stává u běžných čepelí, které se časem otupí v důsledku opakovaného používání v průběhu mnoha projektů po mnoho let, což vede k menšímu potřebnému tlaku.

Pro Dudlu napsala: Marcela Kalousová

Vyberte si potřeby pro kutily:

Pokračujte v čtení blogu: