Jak se zbavit kuny?

Kdo se setkal s kunou, asi ví, jak toto zvíře dokáže být otravné. Zvlášť, pokud ho máme ve střeše či na půdě. Jsou krásné, jsou chráněné, ale jen dokud si nezačnou stavět hnízdo ve vašem baráku. Pak přichází na řadu hledání způsobů, jak se kuny zbavit. A ne vždy to jde snadno.

jak-se-zbavit-kuny

Jak se zbavit kuny? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Mezi nejznámější způsoby patří pasti. Je třeba připomenout, že kuna je chráněná a do pasti ji chytit můžeme, ale pak bychom ji měli odvézt co nejdále od našeho domova. Je schopna se vrátit i několik kilometrů zpět. Také není jistota, že se nám kuna chytí, jde o velmi vychytralé zvíře.

Další možností je hluk. Kuny ho nesnáší. Rušička zvuku může nějakou dobu zabírat. Pravdou ale je, že si kuny mohou zvyknout. Můžeme zkusit různé rušičky, někdo také vyhání hlasitou hudbou, což je ve městech často neproveditelné a můžete si to dovolit jen někde na samotě.

Vzhledem k tomu, kudy se k nám kuna dostává, je důležité zbavit ji možnosti vlézt nám do střechy nebo na půdu. Zatmelit, opravit díry ve střeše, zkrátka jí zamezit, aby se nám tam vůbec nastěhovala. Pokud už se nastěhuje, a zakážeme jí přístupové cestičky, také to pomůže. Ale pozor, stačí jí opravdu málo.

Ještě jsou další možnosti, ale jde spíše a o babské rady. Umístěte na místo jejího výskytu lidské vlasy nebo chlupy od domácích mazlíčků, nejlépe od kočkovitých šelem. Nevím, zda si pro ně jít do zoo, nebo zda stačí pustit na půdu kočku, to ať si každý vyzkouší sám. Někomu se osvědčují i pachy, které nemá ráda. Například chlorové tablety do bazénu, údajně jí nevoní. Osobně za sebe doporučuji těch způsobů kombinovat více.

Kuna však neničí jen naše střechy, ale můžeme ji najít i v autě. Pro řidiče mohou být velkým problémem od ní překousané kabely. Prevencí může být parkování v garáži, ale ne každý má tu možnost. Pak je tedy na místě instalovat elektronické plašičky do motoru, ale také to není sázka na jistotu. Pomoci mohou i různé pachy či chlupy kočičích mazlíčků, stejně jako při ochraně domácností, ale vždy záleží, co na tu či onu kunu zabere.

Pro Dudlu napsala: Kristýna Lorencová

Vyberte si potřeby pro kutily:

Pokračujte v čtení blogu: