UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak vydlabat dýni?

Spolu s dušičkami přichází i čas Halloweenu. S tím je spojená podzimní výzdoba, ve které nesmí chybět ani strašidelné dýně. Jak vydlabat dýni, abyste si poté do ní mohli vyřezat strašidelný obličej podle vaší fantazie?

jak-vydlabat-dyni
Jak správně vydlabat dýni?

Jak vydlabat dýni na halloween

K úspěšnému a efektivnímu vydlabání dýně stačí jen trocha trpělivosti a zručnosti. Pak už to půjde skoro samo. K vydlabání můžete využít hned několik způsobů.

  • Jedním z nich je odříznutí vršku dýně nožem. Tento vršek ovšem nevyhazujte, ve finále vám poslouží jako poklop a zabrání zhasnutí zapálené svíčky uvnitř.
  • Další možností je pak vyříznout otvor ve spodní části dýně a do vydlabávání se pustit z této strany. V tomto případě se pak dýně na zapálenou svíčku jen postaví a poslouží jako takové stínítko.


Pro efektivní vydlabání vnitřku dýně budete potřebovat dlabací nůž nebo lžíci a také misku, do které budete odpad ukládat. Dýni si postavte na velký tác nebo noviny a pusťte se do toho. Pomocí speciálního dlabacího nože nebo běžné lžíce vydlabejte vnitřek dýně. V případě, že máte k dispozici dýni, která je určena na další zpracování, pak můžete vydlabaný vnitřek účinně využít. Z dužiny se totiž dá uvařit výborná marmeláda, mošt nebo třeba kompot. Nezapomeňte na důkladné odstranění všech semínek a také tužších částí dužiny.

Slupku dýně nenechávejte při vydlabávání příliš tlustou, protože pak by se vám hůře vyřezával obličej. Poté, co úspěšně celý vnitřek dýně vydlabete, můžete se pustit do tvorby obličeje. Ten si nejprve předkreslete fixou. K vyřezávání použijte menší ostrý nůž. Pokud se vám nechce pracovat s nožem, lze využít i různá vykrajovátka. Pak už jen stačí do dýně umístit čajovou svíčku a je hotovo. V chladném počasí vám takto vydlabaná dýně vydrží pěkná i 14 dní. Poté už začne plesnivět.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková | Edit: Andrea B.

Vyberte si vychytávky do kuchyně:

Pokračujte v čtení blogu: