Jak vypočítat sklon střechy?

Znáte postup, jak vypočítat sklon střechy? Sklon střechy je úhel sklonu střechy. Měří se v jednotkách stoupání nad roztečí (například 24 cm stoupání na každých 24 cm rozteče). Čím větší je sklon, tím je střecha strmější.

Proč byste měli znát sklon své střechy?

Pokud plánujete stavbu nového domu nebo rekonstrukci stávajícího, znalost sklonu střechy vám pomůže určit její orientaci a sklon. Tyto informace vám pomohou při rozhodování o umístění oken a dveří a také o typu střešní krytiny.

Sklon střechy také pomáhá určit, kolik sněhu se může na střeše nahromadit během bouřky (čím strmější sklon, tím více sněhu). Má také vliv na to, kolik vody odteče ze střechy během dešťů - strmější sklony opět odtékají rychleji než mělké.

Větší sklon znamená, že více deště spadne, než se dostane na zem. Menší sklon znamená, že před dopadem na zem spadne méně vody. Sklon střechy se obvykle udává v palcích na stopu nebo ve stupních na palec.

potreby-pro-kutily

Jak vypočítat sklon střechy?

Sklon střechy je úhel střechy měřený od vodorovné roviny. Pokud neznáte sklon své střechy, můžete jej vypočítat pomocí svinovacího metru a pravítka. Zjistěte, jak vypočítat sklon střechy pomocí tohoto průvodce:

  1. Změřte délku a šířku střechy. Měření by mělo být provedeno v několika bodech, od jednoho konce ke druhému.
  2. Vypočítejte stoupání vydělením délky šířkou, například takto: Stoupání = délka / šířka
  3. Vypočítejte běh odečtením jednoho čísla od druhého, takto: Délka = délka - výška
  4. Vypočítejte rozteč vydělením jednoho čísla druhým takto: Rozteč = Rozteč / Stoupání

Několik výhod a nevýhod, které je třeba zvážit

  • Strmý svah je při odvádění vody účinnější než mělký. Strmější sklon umožňuje rychlý odtok vody, místo aby se hromadila na vrcholu šindelů nebo se přes ně přelévala.
  • Strmý sklon také poskytuje větší odtokový prostor kolem spodního okraje každého šindele, což snižuje riziko, že stojící voda přes ně bude zatékat do vašeho domu.
  • Strmý sklon ztěžuje hromadění sněhu na střechách během zimních bouří - zejména pokud mají silné boky nebo hřebeny v blízkosti svého vrcholu, které pomáhají shazovat sníh zpět dolů, místo aby ho nechávaly hromadit na bočních stěnách.
  • Strmé sklony však také zvyšují odpor vzduchu, protože přes ně fouká vítr, což může v chladném počasí způsobit větší průvan v domě.

Pro Dudlu napsala: Marcela Kalousová