Jak se odvodnit?

Trápí vás otoky končetin nebo nevysvětlitelný nárůst hmotnosti? Pak možná vaše tělo zadržuje vodu. Tímto problémem trpí kolem poloviny mužů a až 70 % žen. Doprovází jej projevy jako otoky, pocit těžkých nohou, celulitida a další. Zároveň také komplikuje hubnutí a způsobuje nadměrné pocení. Příčin zadržování vody v organismu může být hned několik. Jedním z nich je třeba nadměrná konzumace soli či obecně nezdravé stravovací návyky, hormonální antikoncepce a také nedostatek pohybu. Na vině může být i stres a hormonální nerovnováha v těhotenství či klimakteriu, dále také v období před menstruací.

jak-se-odvodnit

Jak se odvodnit? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Jak tělo co nejrychleji odvodnit a zbavit ho tak přebytečné vody?

Změňte vaše stravovací návyky a životní styl směrem k lepšímu. Základním krokem je výrazně omezit příjem soli. Při vaření se snažte používat spíše koření a bylinky, které sůl snadno nahradí a na chuti to téměř nepoznáte. Pozor si dejte i na tzv. skryté soli v různých konzervovaných potravinách, polotovarech a podobně.

Dodržujte pravidelný pitný režim a zařaďte každý den ideálně čistou neperlivou vodu bez bublinek nebo bylinné čaje. Dopřejte si také potraviny bohaté na draslík, protože právě nedostatek draslíku v potravě může být jednou z příčin nadměrného zadržování vody. Takovými potravinami jsou například brambory, melouny a banány. Hodit se bude i zvýšení příjmu hořčíku, který získáte z potravin bohatých na celozrnné obiloviny, z avokáda, jogurtu a kvalitní čokolády.

sportovni-vyziva

Dopřejte si pravidelný pohyb, který je skvělým pomocníkem v boji proti zadržování vody. Vyzkoušet můžete i nejrůznější odvodňovací čaje, tablety a další produkty a dopřát si tak pravidelnou odvodňovací kúru. Zároveň tím podpoříte správnou činnost a fungování ledvin. Ideální volbou jsou i bylinky jako kopřiva, jalovec, pampeliška, přeslička polní, ženšen a další.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si na Dudlu sportovní potřeby: