UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je ponrava?

Možná to sami znáte. Zasadili jste, těšíte se na sklizeň, ale vaše rostlinky napadli škůdci. Jedním z nich mohou být i ponravy a chrousti. Ponrava je larva chrousta a dokáže pěkně potrápit zahrádkáře. Nutno podoktnout, že v minulosti byl výskyt chroustů podstatně vyšší. Dnes už se tolik nevyskytují. Pro zahradu sice nepředstavují příliš velké nebezpečí, ale i tak se jich každý zahrádkář raději rychle zbaví.

co-je-ponrava

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Čím dokáží ponravy, potažmo chrousti potrápit? Baví je okusovat listy, takže vám mohou nepěkně poničit úrodu na zahrádce. Ponravy, tedy larvy žijí v zemi a okusují kořeny rostlin. Důsledkem toho může být i kompletní zničení a zahubení takovýchto rostlin. Larvy chrousta mohou dorůstat až do 5 cm. A jak je poznáte? Je pro ně typická bělavě nažloutlá barva a na hlavě jsou výborně patrná tykadla. Na hrudní části si pak můžete povšimnout výrazných končetin.

Larvy, které okusují kořínky rostlin, jsou pro zahrádkáře největší hrozbou. Hotovou katastrofou dokáží být ponravy pro lesní hospodářství. Rády se totiž živí kořínky borovic nebo smrků. Mnohdy si k obživě vyhledají vznikající lesní školky, které jsou tak bohužel odsouzeny k záhubě.

A jak se larev chroustů zbavit? Jelikož se jejich výskyt čím dál více snižuje, není nutné zavádět žádná speciální opatření. Pokud se ale i přesto na vaší zahradě objeví, neváhejte se vyzbrojit účinnými nepřáteli, kteří se postarají o zlikvidování ponrav. Přirozenými nepřáteli jsou zejména ptáci.

Vsaďte proto na nejrůznější krmítka a pítka, aby se k vám ptáci začali slétávat. Dalším nepřítelem je pak netopýr. Ti navíc ještě vylétávají v podobný čas jako chrousti, takže je velká pravděpodobnost, že se společně setkají a netopýři tak larvy chroustů zlikvidují. Během několika málo okamžiků si dokáží netopýři poradit i s celými hejny ponrav. Skvělou práci dokáží odvést i mravenci.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si zahradnické potřeby:

Pokračujte v čtení blogu: