UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak množit bobkovišeň?

Přemýšlíte o vhodné odrůdě pro váš živý plot? Toužíte po živém plotu, který bude stále zelený po celý rok a na zimu neopadává? Pak vsaďte na bobkovišeň, která je oblíbenou volbou spousty zahrádkářů, a to hned z několika důvod.

jak-mnozit-bobkovisen

Bobkovišeň opticky oddělí třeba vaše venkovní posezení nebo zakryje nevzhlednou část zahrady. Zabrání také vtíravým pohledům kolem jdoucích. Kromě syté zelené barvy listů vás živý plot z bobkovišně nadchne také svojí hustotou a rychlostí růstu. Důležitou informací je ovšem to, že se jedná o jedovatý keř. Výhodou je to, že bobkovišeň není náchylná na škůdce a choroby. Někdy se ovšem na listech může objevit bílý povlak, se kterým si poradí speciální postřik.

Bobkovišeň si můžete také velmi jednoduše namnožit. A jak na to? K rozmnožování bobkovišně se nejčastěji používá metoda řízkování. Ideální dobou pro odběr řízků bobkovišně nastává na konci léta, ale chybu neuděláte ani v případě, že tuto činnost necháte až na podzim. Stihnout byste to ovšem měli do příchodu prvních mrazíků.

zahradnicke-potreby

Pro řízkování sáhněte po silnějších a zdravějších rostlinách. Ideální čas je v ranních rodinách, a to z důvodu přítomnosti rosy. Stačí odebrat přibližně 10 cm dlouhé řízky s minimálním počtem alespoň 3 listů. Dbejte na to, aby jednotlivé řízky nevyschly. Nejprve si je proto uložte třeba do igelitových sáčků.

Tyto řízky následně namočte do stimulátoru růstu a poté zasaďte do menší nádoby přibližně 1-2 cm hluboko do zeminy, aby se zamezilo jejich vyvrácení. Substrát by měl být vzdušný a měl by dobře sát vodu. Ideální volbou je směs písku, rašeliny a perlitu nebo polystyrenových kuliček. Substrát je také vhodné ošetřit proti vzniku plísní.

Takto připravené řízky bobkovišně uchovávejte uvnitř a ven je vyneste až na jaře, kdy je můžete zasadit, kam potřebujete.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si zahradnické potřeby:

Pokračujte v čtení blogu: